- mondja Brochand.
„Az ország 2005-ös lángba borítása arra tanított meg bennünket, hogy elég egy szikra, hogy lángba boruljon az erdő. Ezekben a napokban sok mindent láttunk abból, ami tizennyolc évvel ezlőtt is megtörtént.
Az 1789-es forradalom óta ilyesmi nem történt a francia városokban.
Brochand a poliform, többoldalú erőszak kategóriáját hozza fel példának, amikor a mostani lázadásokat kiváltó végzetes rendőrségi „baklövést" (ürügyet) elemezi. Három tulajdonsága van szerinte a mostani erőszaknak:
(1) „metapolitikai" (azaz minden ellen irányul, ami Franciaországot és az államot képviseli)
(2) haszonelvű (nagyszabású fosztogatás, tehát anyagi haszonszerzés a célja) és
(3) indokolatlan (nihilista vandalizmus jellemzi). Az elkövetők ugyanazok, mint mindig, a külvárosok fiataljai, akik a „legerősebb győz" törvényét képviselik.
Kísérteties a hasonlóság azokkal a faji zavargásokkal, amelyeket az amerikai gettókban figyelhetünk meg. Ugyanaz a kizárólag városi környezet és az éjszaka utáni ugyanolyan vonzalom jellemzi a francia lázadásokat, mint ahogy a világ összes gerillaharca működik, de van egy komoly eltérés is: a halált okozó lőfegyverek használata tekintetében az USA jóval megengedőbb, eltér a francia gyakorlattól. A mi rendfenntartó erőink a maximális mozgósítás ellenére is erőtlenek. Továbbra is szeretnénk hinni abban, hogy ez a robbanás spontánnak tekinthető, a felkelők mögött nem áll „nemzeti koordinátor" vagy „militáns csoport", sem egy központi bizottság vagy iszlám döntő-bizottság, sem a drogkereskedők szindikátusa - mondja Brochand.
Azt sem látjuk igazán, hogy a „Black Lives Matter" (Fekete életek számítanak) mozgalomhoz hasonló hatású és kitartású mozgalom jött volna létre, a 2005-ös zavargások mögött álló Traoré-klán inkább egy paródia volt, semmint komoly kísérlet erre.
Nemcsak a szélsőséges, Franciaország behódolásán dolgozó szalafista iszlám hívőkkel, de a szélsőbaloldali, kommunista Mélenchon-nal és pártjával (Engedetlen Franciaország, „Insoumis") is szoros kapcsolatot tartanak.
De a múlttal való hasonlóságokon túl a különbségek is szembetűnőek, állítja az egykori kémfőnök, aki mind "mennyiségi", mind "minőségi" növekedést tapasztalt 2005-höz képest.
Sajnos nincsenek pontos számaink arról, hogy hányan vettek részt ezeben a kegyetlen lázadásokban, de a szám nagyjából 100 000 és 200 000 fő közé tehető (az éjszakánként elfogott személyek számának optimista, 1%-os arányát alkalmazva). (Más források akár a 400 ezres tömeget is elképzelhetőnek tartják.)
Ami biztos: abszolút kétségesé teszi a médiumok és a baloldali, ultraliberális politikusok által közkedvelt „csekély kisebbség" közhelyét.
„De más lett a zavargások dinamikája is - tér át Brochand a változások minőségi elemzésére, - mégpedig legalább három irányban. Az első a közösségi hálók és platformok megnövekedett szerepe, amelyek egyszerre váltak az események felgyorsítóivá és a valós idejű átláthatóság multiplikátorává. Nehéz mérni ezt a hatást, de valószínűleg jelentős.
A második példátlan változás az, hogy a zavargások a nagyon kis, korábban csendes, vidéki városokban is elterjedtek, ami aggasztóan tükrözi a bevándorlás jelenlétét az egész országban, és ez ráadásul a hatóságok és a kormány ösztönzésére történt és történik továbbra is.
Végül a harmadik változás, és talán ez a legszentségtörőbb Brochand szerint, a rombolás, az erőszak és a lázadás behatolt a nagyvárosok központjaiba, beleértve Párizst is, egészen a Champs-Élysées-ig – ami eddig egy hipervédett zónának számított."