Mesterségesen hozták létre a száj- és körömfájás vírusát? Az agrárminiszter is megszólalt

Változatlanul négy telep érintett, ahol a mentesítési és fertőtlenítési munkák megfeszített erővel zajlanak – közölte Nagy István agrárminiszter a ragadós száj- és körömfájás vírussal kapcsolatban az Állategészségügyi Operatív Törzs ülése után Mosonmagyaróváron.

Nagy István a sajtótájékoztató elején kijelentette: „Kezdem a jó hírrel, nincs újabb megbetegedés. Tovább folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás vírussal szemben. Ma is ülésezett az Állategészségügyi Operatív Törzs. Változatlanul négy telep érintett, ahol a mentesítési és fertőtlenítési munkák megfeszített erővel zajlanak. Darnózselin és Dunakilitin folyamatos az állatok felszámolása, és ezen szarvasmarhatelepek mentesítése.”

Az agrárminiszter elárulta, a védekezésben továbbra is részt vesznek állategészségügyi szakemberek, rendőrök, a katasztrófavédelem munkatársai, és katonák. Összehangolt munka folyik, szombatra befejeződik az érintett telepek mentesítése. A négy telep tíz kilométeres körzetében, valamint országos viszonylatban is célzott intézkedések vannak érvényben, hogy a vírus továbbterjedésének minden esélyét lezárják.

Az elsődleges információk szerint nem zárható ki, hogy mesterségesen hozták létre a száj- és körömfájás vírust. Ez bizony komoly kérdéseket vet fel

– fogalmazott Nagy István, hozzátéve: szakembereket és laboratóriumokat kértek fel, hogy folytassanak vizsgálatokat a vírus eredetének feltárására. A mesterséges eredetről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is beszélt a csütörtöki Kormányinfón.

Fotó: Tények Archív

„Az állatokat nem jókedvünkből öljük le”

Az agrárminiszter mindenki megértését kérte, rendkívüli helyzettel állnak szemben, ami sokaknak okoz nehézségeket.

Az állatokat nem jókedvünkből öljük le, hanem azért, hogy a vírust megállítsuk, és az állományt megvédjük ettől a nagyon ragályos betegségtől. A védekezés szempontjából a lehető legalkalmasabb helyszín a bábolnai dögkút volt. Megértjük az ezzel szembeni tiltakozásokat, értjük, hogy senki nem örül annak, ha a települése mellett földelik el az állatokat, de olyan fertőtlenítési eljárások vannak, hogy ez senkire nem jelent veszélyt

– hangsúlyozta a tárcavezető, fontosnak nevezve, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden szabályt. Vigyázni kell arra, hogy nehogy továbbvitelre kerüljön a vírus. Nagy István az előírások közé sorolta, hogy

  • csak az lépjen az állattartó telepre, akinek a jelenléte elengedhetetlen.
  • minden be- és kihajtó járművet alaposan fertőtleníteni kell.
  • használjon mindenki tisztán tartott munkaruhát és lábbelit az állatok közelében.
  • az állatgondozáshoz használt eszközöket, gépeket rendszeresen tisztítani kell, és nem lehet kölcsönadni más telepre.
  • senki ne használjon más gazdaságból származó takarmányt vagy alomanyagot.
  • a telepeket körbe kell keríteni, hogy megakadályozzák a vadon élő állatokkal való érintkezést.
  • ha valakinek valamiben hiánya van, jelezze a hatóságok irányába, hogy minden eszközzel tudják segíteni.

Fotó: MTI/Krizsán Csaba

Kártérítés a gazdáknak

Nagy István leszögezte, a gazdák számíthatnak a kormány segítségére, a védekezéshez és az újrainduláshoz minden anyagi, valamint humánerőforrás-szükséglet rendelkezésre áll. A kártalanításról hamarosan megjelenik egy kormányrendelet. Az állami kártalanítási rendszer a gazdaságokat ért károkat jelentős mértékben fedezi, egyrészt a leölt állatok értéke megtérítésre kerül a tulajdonosoknak, másrészt az agrárkár enyhítési alap is rendelkezésre áll.

A fertőzés felszámolásával kapcsolatos költségeket, az állatok leölését, az ártalmatlanítást, a szükséges berendezések és eszközök beszerzését, a fertőzött anyagok megsemmisítését, valamint a fertőtlenítést a magyar költségvetés biztosítja. A munkások fizetését az állam átvállalja az állami bérgarancia terhére, emellett hitelmoratóriummal is segítik a gazdákat, minden érintett állattartónál egy évre felfüggesztik a hiteltörlesztésben mind a tőke, mind a kamat fizetését.

A kormány kiemelt célja a járvány mielőbbi megállítása, a gazdálkodók kártalanítása, valamint az arra való ösztönzés, hogy törekedjenek a leölni kényszerült állatállomány pótlására. A kormány vállalja, hogy rendelkezik az érintettek állományának újratelepítéséhez, és az állattartó telepek járványügyi fejlesztésével kapcsolatos költségeinek viseléséhez nyújtott támogatásról. 

Nagy István végül hangsúlyozta, hogy a sertésállományt sikerült megvédeni, egyetlen sertéstelep sem fertőződött meg, indulhat a telepek zárlat alóli feloldása és a sertések feldolgozása. A térségben hetente tízezer sertés értékesítésére a megszokott keretek között kerül sor.

Forrás: Index

2025. április 10. 21:46
Egyre több sokkoló felvétel kerül napvilágra az ukrán sorozóbizottságok brutális módszereiről. Az elmúlt időszakban ...
Halálra gázoltak egy kerékpárost szerdán Hajdúböszörményben.
Július 15-én a második magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor és az AX-4 űrmisszió legénysége épségben hazatért a Nemzetkö...
42 métert zuhant egy vízesésről egy ausztrál férfi.
A másik két utas könnyebben sérült.
Rendszerszintű emberi jogi problémákat jelez Ukrajna brutális kényszersorozási gyakorlata, amelynek a kárpátaljai ma...
Ha Brüsszel hallgat Sebestyén József agyonverésével kapcsolatban, bűntárssá válik; aki hallgat, az cinkos - közölte ...
Balesetben meghalt Felix Baumgartner csütörtökön, az 56 éves osztrák extrémsportoló motoros siklóernyőjével zuhant l...
Az Európai Bizottság által bemutatott javaslat a többéves keretköltségvetésre vonatkozóan (MFF) jelenlegi formájában...