A baloldal kijelölt vezetője Márki-Zay Péter szerint nem szükséges minimálbér meghatározása, sőt, korábban kategorikusan kijelentette, hogy el is törölné azt. Úgy tűnik a rezsicsökkentés legnagyobb ellenzője semmilyen mértékben nem támogatná az embereket, drasztikus nézetei miatt a baloldal ezzel több százezer dolgozó megélhetését veszélyezteti. A kedden tartott országgyűlési szavazáson a baloldal képviselői nem jelentek meg, így némán mondtak nemet a minimálbéremelésre, valamint a magyar vállalkozók adóterheinek csökkentésére is. A kormány így nélkülük döntött több fontos kérdésről is:
A baloldali kormányzáskor 2009-ben a minimálbér mindössze 71 500 forint volt, 2022 januárjától azonban eléri a 200 000 forintot. A garantált bérminimumot 2009-ben 87 000 forintban határozták meg, 2022-ben már 260 000 forint volt, ami a 2009-es összeg háromszorosa. A megszavazott emelésnek köszönhetően jövő év január elsejétől magasabb lesz a minimálbér, mint a Gyurcsány-Bajnai korszakban az átlagbér volt.
Kocsis Máté örömmel számolt be arról, hogy magyarország kormánya újabb jelentős adócsökkentésekről döntött, melyek értelmében január 1-től:
- 17-ről 13 százalékra csökken a munka közterhe
- ezentúl nem kell befizetni szakképzési hozzájárulást
- 2,5 százalékkal kevesebb lesz a szociális hozzájárulási adó (szocho)
- 15,5 százalékról 13 százalékra csökken az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho)
- meghosszabbítjuk a kis- és középvállalkozások helyi iparűzési adó kedvezményét
- 10 százalékra csökken a kisvállalati adó (kiva)