A gáz ára a háború kitörése előtt 70-80 euró/MWh körül mozgott, ami a háború kirobbanását követően 100 eurós érték körül stabilizálódott. Az uniós ügyekben nagy súllyal bíró német kancellár ekkor még azt mondta, hogy nem lenne fenntartható az orosz energiaszállítások leállítása, mert nem lehet nélkülözni ezeket – emlékeztetett az államtitkár.
Az Európai Bizottság elnöke a márciusi csúcstalálkozón még csak arról beszélt, hogy majd 2027-re kellene megszüntetni az orosz függőséget. Ehhez képest március 21-én már több uniós ország követelte az olajembargó bevezetését, melynek következményeként két nap leforgása alatt 21 százalékkal megugrott a gázár – ismertette a történéseket Dömötör Csaba.
A politikus felhívta a figyelmet arra az eseményre is, amikor Brüsszel április 5-én közölte: dolgozik az orosz olajimport betiltásán.
Május elején nyilvánosságra is hozták a tervet, júniusban pedig meg is szavazták. Nem álltak itt meg, mert június 9-én ráfordultak az orosz gázimportra is. Ahogy fogalmaztak: most azt kell célba venni – emlékeztetett az államtitkár.