Magyar diák is utazik az Északi-sarkra

Augusztusban indul útnak a Roszatom nemzetközi északi-sarki expedíciója, az atomjégtörő fedélzetén 21 ország középiskolás diákjai utaznak majd; Magyarországot a budapesti Könyves Kálmán Gimnázium tanulója, Dezséri Enikő képviseli - közölte az orosz atomenergetikai vállalat hétfőn az MTI-vel.

Az expedícióban a Tudás jégtörője elnevezésű tudományos ismeretterjesztő projekt többfordulós feladatmegoldó versenyének győztesei vesznek részt.

Az utolsó, harmadik megmérettetésen videóprezentációt kellett készíteniük a versenyzőknek arról, hogyan változtathatják meg a nukleáris technológiák az életet a saját országukban. Dezséri Enikő a globális felmelegedés és a termőterületek csökkenése kapcsán a vertikális növénytermesztésről mint lehetséges megoldásról beszélt, amit üvegházakban, termőföld nélkül, ellenőrzött körülmények között végeznek, a szükséges energiát pedig az atomerőművek biztosíthatják. A magyar győztes kitért az atomenergia szerepére az űrkutatásban is. A nemzetközi zsűri az értékelés során a tartalom aktualitása mellett az eredetiséget és a kreativitást is díjazta.


A Tudás jégtörője tudományos és oktatási projektet az Atomenergetikai Információs Központok Hálózata szervezi a Roszatom állami vállalat támogatásával. Célja a természettudományok és a nukleáris ipar technológiáinak népszerűsítése, a tehetséges diákok felkutatása és támogatása, képességeik fejlesztése és pályaorientációjuk elősegítése. A projekt kezdete óta több mint 350 diák vett részt a Roszatom sarkvidéki expedícióin. Tavaly Magyarország képviseletében Varga Levente, a Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium tanulója járt az Északi-sarkon - ismertette a Roszatom.

MTI/A fotó illusztráció (Shutterstock)

2025. június 24. 18:28
Akinek Zelenszkij fontosabb, mint a kényszersorozás során agyonvert Sebestyén József és a családja, az ne papoljon n...
Újabb szörnyű képsorok készültek Ukrajnában a kényszersorozásról.
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök benyújtotta lemondását, az erről szóló, kézzel írott nyilatkozatát kedden tette k...
Egy hajszálon múlott, hogy újabb fordulatot vegyen az élete.
Sokkoló gyanú, öngyilkos akart lenni az egyik pilóta, ezért zuhanhatott le az Air India gépe júniusban, erre egyre t...
family
Nehézlégzés, fuldoklás és gombóc a torokban. Sztárok mesélik el megrázó történeteiket, akik évek óta küzdenek a páni...
family
Sokkoló felvétel terjed futótűzként az interneten, egy turista videót akar készíteni egy medvéről, amikor a vadállat...
family
Zokogott a család, azonnal egymás nyakába borultak, amikor a sikeres landolás után Kapu Tibor megérkezett Houstonba....
family