A Vörös-tenger partján fekvő Hodeidáért és az azonos nevű tartományért évek óta elkeseredett harcot vívnak a nemzetközileg elismert jemeni kormányhoz hű erők és a húszi lázadók.
A felek egymást vádolták a támadás elkövetésével. Mohammad Ajjás Kahím, a város húszi kormányzója a lázadók szócsövének számító al-Maszíra televíziónak adott nyilatkozatában sürgette a nemzetközi közösséget, emelje fel a szavát a Hodeidát érő támadások ellen, amelyeket szerinte "zsoldosok" követnek el.
Hodeidán keresztül érkezik a legtöbb nemzetközi adomány Jemenbe, ahol a mintegy 28 millió lakos többsége a fegyveres konfliktus miatt humanitárius segélyre szorul, és milliókat fenyeget éhínség. A fegyverszállítmányok nagy része ugyancsak ezen az úton jut el az országba.
A hodeidai tűzszünetről a kormányerők és a húszik 2018 decemberében a svédországi Rimbóban folytatott tárgyalások során állapodtak meg, ám a harcok azóta többször kiújultak a környéken.
A kikötőváros egy részét a húszik ellenőrzik, míg a keleti, déli kerületek a kormányerők kezén vannak.
Jemenben 2014 augusztusa óta dúl polgárháború a kormányellenes síita húszik és a nemzetközileg elismert jemeni elnökhöz, Abed Rabbó Manszúr Hádihoz hű erők között.
A lázadók ellen 2015 márciusában lépett hadba a kormánycsapatokat támogató arab koalíció Szaúd-Arábia vezetésével. A polgárháborúban több mint százezren vesztették életüket, milliók váltak földönfutóvá.
A címlapfotó illusztráció