A Merz ígérete: „A sötét napok után jön a fény”
Az integrációs politikai, különösen közel áll hozzá.
„22 évesen illegális bevándorlóként érkeztem Németországba, anélkül, hogy egy szót is beszéltem volna németül. És nagyon hálás vagyok, hogy integrációs tanfolyam nélkül megismerhettem és megszerethettem ezt az országot, mert már akkor is azon a véleményen voltam, hogy az integráció a bevándorlók kötelessége. Abban az időben Németország szerelmes volt a sikerbe, tele volt pluralizmussal és békével, és levonta a tanulságokat a múltból” – fogalmazott.
Friedrich Merz a választási kampány során politikai változást ígért.
„Most meglátjuk, hogy valóban megtörténik-e. Mindenesetre Friedrich Merz húsvéti üzenete reménykedésre ad okot: „A sötét napok után jön a fény". Reméljük, maradjunk optimisták” – szögezte le.
Németország, mint Európa legnagyobb gazdasága és a világ harmadik legnagyobb gazdasága, még mindig jó helyzetben van – fűzte hozzá.
„A jövőre nézve minden bizonnyal vannak lehetőségek. A jelenlegi európai helyzetben – az Egyesült Államok iránti feltétel nélküli elkötelezettség nélkül, de Emmanuel Macron francia elnök gyengülésével, a Brexit által meggyengült Angliával, a példamutató harcias miniszterelnökkel, Keir Starmerrel és a jobboldali nacionalista Trump-szimpatizánssal, Giorgia Melonival Olaszországban – az új német kancellár, Merz akár új politikai vezetővé is válhat Európában, ha arra összpontosít, ami megoszt helyett, hogy egyesít” – szögezte le Leslie Mandoki.
A kulcskérdés továbbra is a gazdaság szerinte, és az új német vezetés közös nevezőt keres, mint a nagy európaiak, akik egészséges hazafiságot is hoztak, Willy Brandttól Helmut Schmidtig és Helmut Kohltól Gerhard Schröderig, akkor neki és vele együtt Németországnak is valódi esélye van.
Kiemelte, hogy egy ilyen magas adóbevételű országnak, mint Németország valóban a költségvetésből kellene tudnia finanszírozni a jövőre vonatkozó beruházásokat, ahelyett, hogy szétosztaná azt a pénzt, amit az unokáik még meg sem kerestek.
„Merz nagyon jól tudja, hogy a magas kormányzati kiadások lassítják a kívánatos növekedést Németországban. Az állam Németország gazdasági teljesítményének csaknem felét magának követeli. Ezzel fontos erőforrásokat von el a stabil növekedéstől. Ezt csak akkor lehet megfékezni, ha az állami kiadásokat csökkentik” – szögezte le Leslie.
Leslie szerint ezzel együtt mindannyian reménykedjenek és legyenek magabiztosak. Ennek a reménynek azonban hozzáértő vezetőkre kell támaszkodnia, egyértelmű felelősséggel és bátorsággal a szükséges döntések meghozatalához. Mert a demokrácia leghatékonyabb védelme a jó kormányzás, ami azt jelenti, hogy közel kell maradni az emberek életének valóságához, és ezt hitelesen kommunikálni.
„Reméljük és legyünk optimisták, hogy együtt megtaláljuk az iránytűt, amely kivezet minket a válságok labirintusából. De mielőtt rátérnénk a totális hedonizmusra, tűrjük fel az ingujjunkat, és foglalkozzunk mindezzel magabiztosan. Ahelyett, hogy elpazarolnánk azt a pénzt, amiért még a meg nem született unokáinknak később dolgozniuk kell, meg kell próbálnunk olyan jövőt építeni, amelyet érdemes Európában élni a következő generációk számára. Már 1989-ben minden esélyünk megvolt arra, hogy egy tudatos, emberi világot indítsunk el a jövő generációi számára.
De elrontottuk. Az önzés és a kapzsiság által vezérelve olyan világot teremtettünk, amelyben a pénz fontosabb, mint az emberi munka, a hozzáadott érték, a fenntarthatóság, a környezet, az éghajlat és a társadalmi egyensúly. Így alakult ki Európában a megosztottság és a radikalizálódás, és ahogy sajnos fájdalmasan újra meg kellett tanulnunk: a háborúk. Reméljük, ezúttal nem rontjuk el újra” – jelentette ki.
Fotók: MTI, Rockbook.hu