− mondta Scott Boston, a Rand Corporation védelmi elemzője, a hadsereg korábbi tüzérségi tisztje.
A javaslatot megvitatták a Fehér Házban, ahol egyes tisztviselők aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy a lövedékek átadása miatt Washingtont olyan kritikák érhetik, hogy olyan fegyvert biztosít, amely egészségügyi és környezeti kockázatokkal járhat.
A Biden-kormányzat vezető tisztségviselői szerint az Egyesült Államok célja, hogy Ukrajna a lehető legnagyobb előrelépést érje el a harctéren, hogy Kijev erős tárgyalási pozícióba kerüljön, ha végül béketárgyalásokra kerül sor. Azonban az adminisztráción belül is nézeteltérés alakult ki arról, hogy miként lehetne a legjobban támogatni az ukrán erőket, beleértve a kazettás bombák szállítását is.
A törvényhozásban továbbra is erős a politikai támogatás Ukrajnának, de egyes képviselők szerint ez csökkenhet, ha Kijev ellentámadása kudarcot vall, és a Fehér Háznak jobban kellene támogatnia az ország kéréseit.
A lőszerekről szóló történet egészen januárig nyúlik vissza, amikor a Fehér Ház beleegyezett abba, hogy 31 darab Abrams harckocsit ad Ukrajnának egy szélesebb körű megállapodás részeként, amelyben Berlin és más európai fővárosok beleegyeztek a német gyártmányú Leopard 2 harckocsik küldésébe.
Az Egyesült Államok először új M1A2 Abrams harckocsik vásárlását tervezte. A szállítási idő lerövidítése érdekében azonban a kormányzat úgy döntött, hogy az amerikai állományban már meglévő M1A1 harckocsikat újítja fel és adja Ukrajnának.
Az ukrán személyzetet jelenleg Németországban képzik ki az Abramsok üzemeltetésére és karbantartására, amelyeket a Pentagon szerint őszre szállítanak le.
Így maradt a kérdés, hogy hogyan fegyverzik fel a harckocsikat. Miközben az Egyesült Államok mérlegelte a lehetőségeit, Nagy-Britannia Challenger harckocsikat szállított Ukrajnának, hozzájuk tartozó szegényített uránt tartalmazó páncéltörő lövedékekkel.