Banu, a nőstény perzsa leopárd a jászberényi állatkertből érkezett a Fővárosi Állat- és Növénykertbe december elején.
Mivel a városligeti intézmény a koronavírus-járvány miatt jelenleg zárva tart, ezért a leopárdot bemutató videó az intézmény honlapján és közösségi média-felületein látható. A fiatal nőstényt a közeljövőben egy 2018-ban Budapestre érkezett hímmel szeretnék összepárosítani - olvasható a közleményben.
A párduc néven is emlegetett leopárd eredetileg csaknem egész Afrikában, valamint Ázsia jelentős részén is megtalálható, bár az emberi tevékenység miatt a faj szinte mindenütt visszaszorulóban van. Mivel az elterjedési terület más-más, egymástól akár több ezer kilométerre eső területeken, eltérő környezeti feltételekhez kellett a leopárdoknak alkalmazkodniuk, a fajon belül helyi formák, alfajok alakultak ki.
A leopárdok különböző alfajai közül épp azért nőnek a perzsa leopárdok a legnagyobbra, mert a nagyobb test könnyebben védhető a hideg ellen.
Csökkenő egyedszáma és zsugorodó élettere miatt a perzsa leopárd a leopárdok veszélyeztetett alfaja.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben 2003 óta foglalkoznak perzsa leopárdokkal, így a hazai közönség először a fővárosban láthatott ilyen állatokat. Az elmúlt években hét kölyök nőtt fel sikeresen.
MTI