Mike Gonzalez ezzel kapcsolatban arról is beszélt, hogy a magyarországi beavatkozás kérdése azért is különösen fontos, mivel hazánk stratégiai NATO-szövetségesnek tekinthető, mivel határosak vagyunk Ukrajnával és Szerbiával.
Márki-Zay Péter buktatta le a baloldali hálózatot
A USAID nemzetközi tevékenysége Magyarországon is közismert, hiszen 2022-ben a baloldali választási szövetség korábbi miniszterelnök-jelöltje, egyben Hódmezővásárhely polgármestere, Márki Zay-Péter maga ismerte el, hogy több milliárd dolláros támogatási összegeket kaptak az Egyesült Államokból.
A botrány kirobbanása után az ügy a parlament nemzetbiztonsági bizottsága elé került, amelyen titkosszolgálati vizsgálatot rendeltek el. Később Kocsis Máté, a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője kezdeményezte, hogy a vizsgálat lezárta után oldják fel a titkosítás alól a guruló dollárok ügyéről szóló jelentést, amelyet 2022. november végén megismerhetett a szélesebb hazai nyilvánosság. Ezenfelül az ügyben az Állami Számvevőszék is nyomozást indított, amely 2023-as júniusi jelentésében arra jutott, hogy a 2022-es választási kampány idején több mint 1,7 milliárd forintot költött el a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Mozgalom.
A Nemzeti Információs Központ szerint a teljes folyósított támogatási összeg pedig meghaladja a 4 milliárd forintot. A botrány kulcsfigurái közé tartozik a Karácsony Gergely főpolgármester egykori tanácsadója, Korányi Dávid és a hozzá köthető szervezet, az Action for Democracy (Márk-Zayék tőlük több mint 1,8 milliárd forintot kaptak), valamint Bajnai Gordon, Ficsor Ádám és Szigetváry Viktor és az általuk fémjelzett DatAdat-cégcsoport is.
A magyarországi baloldali kampányfinanszírozás körül kialakult botrányt a Szuverenitásvédelmi Hivatal is vizsgálta, a hivatal feltárta a USAID működésének hátterét, céljait, valamint annak hazai vonatkozásait.