Mint írták, az elmúlt évek nagyarányú bevándorlási hulláma ellenére Európában csökkent a gyermekvállalási kedv és egyre kevesebb gyermek születik, akik közül egyre többen bevándorló hátterű szülők gyermekei. Emlékeztettek, hogy az utóbbi hetekben újabb, a migránsok betelepítését célzó tervek jelentek meg az Európai Unió (EU) döntéshozatali szintjein, miközben az "elhibázott bevándorláspolitika" negatív hatásai soha nem voltak olyan szembetűnőek, mint az elmúlt időszakban.
Közleményükben kitérnek rá, hogy Európa részaránya a világ népességében egyre kisebb, hiszen míg ötven évvel ezelőtt még a Föld népességének ötöde volt európai, mostanra már kevesebb mint tizede. Ismertetésük szerint jelenleg a világ népességének mindössze 5,6 százaléka él az EU területén, ahol 2021-ben mintegy négymillió gyermek született, félmillióval kevesebb, mint 2010-ben.
A KINCS közleménye szerint a gyermekvállalási kedvet mutató teljes termékenységi arányszám is csökkenést mutat, hiszen az a 2010-es 1,57-es átlagról 2020-ra 1,5-re mérséklődött, miközben 2010 és 2021 között csupán tíz tagállamban nőtt a gyermekvállalási kedv, közülük is Magyarországon figyelhető meg a legnagyobb, 29 százalékos javulás.