A Titanicon nyolc kínai utas volt, közülük hatan élték túl a katasztrófát
Viszontagságaik azonban nem értek véget a jeges óceánból való kimentésükkel, ugyanis 24 órával New Yorkba érkezésük után a szigorú bevándorlási szabályok miatt kiutasították őket Amerikából. Mindeddig semmit sem lehetett tudni későbbi sorsukról, de a Kínában most debütált dokumentumfilm alkotói utánajártak, hogy mi lett velük - számolt be róla pénteken a BBC News.
A The Six (A hatok) című dokumentumfilm rendezője Arthur Jones. A hat kínai túlélő: Li Ping, Fang Lang, Ling Hi, Csang Csep, Ah Lam és Csung Fu tengerészek voltak, akik a karibi térségbe tartottak, ahol munkát akartak vállani. Nevük szerepelt a Titanic utaslistáján, valamint a luxusgőzös elsüllyedéséről beszámoló újságok is említették őket.
A katasztrófa után több újság is hazugságot állított a túlélőkről
A katasztrófa utáni napokban a The Brooklyn Daily Eagle cikke például olyan "teremtményekként" írt a kínai túlélőkről, mint akik "a veszély első jelére" beugrottak a mentőcsónakokba és az ülések alá bújtak. A dokumentumfilm készítői azonban bebizonyították, hogy ez az állítás nem volt igaz. Megépítették a Titanic mentőcsónakjának másolatát, és kiderült, hogy a kínaiak nem tudtak volna észrevétlenül elbújni az ülések alatt.
Más korabeli lapok azzal vádolták a kínai túlélőket, hogy női ruhába öltöztek, hogy előbb jussanak fel a mentőcsónakokra. Tim Maltin, a Titanic történetével foglalkozó tudós szerint azonban semmi bizonyíték nem utal arra, hogy a kínai túlélők valahova elrejtőztek volna vagy nőnek adták volna ki magukat.
Maltin szerint a kínaiak éppenséggel megpróbáltak segíteni másokon. Fang Lang, aki egy ajtóba kapaszkodva tartotta fenn magát a vízen, amíg be nem emelték egy mentőcsónakba, később segített az embereknek feljutni a mentőhajó fedélzetére.