Kapkodnak: már tavasszal csapatokat küldenének Ukrajnába

Az Európai Bizottsághoz közeli szervezet az EU által pénzelt cikkben sürgeti a Hajlandóak Koalícióját, hogy még a tűzszünet előtt vezényeljenek csapatokat Ukrajnába.

Jókorát fordult az európai fősodor: a European Policy Centre (EPC) brüsszeli agytröszt honlapján magvas véleménycikket tettek közzé, miszerint az Ukrajnát saját hadseregükkel biztosítani akaró hajlandók koalíciójának egyszerűen muszáj már azelőtt benyomulni a háborúzó országba, hogy egyáltalán tűzszünetet kötnének a felek. Ugyanis csak így tartható fenn az ukrán ellenállás – ellenkező esetben összeomlik, az oroszok pedig a gyengeség jeleként értékelik a történteket, és még agresszívebbek lesznek – írta meg a Mandiner.

Az írás persze jóval több szimpla véleménycikknél: az EPC az egyik legbefolyásosabb agytröszt, amely sok szállal kötődik az Európai Bizottsághoz; magát az írást pedig az EU is pénzelte.

Részleteiben, mit akarnak Brüsszelben!

A hajlandóak koalíciója (CoW) szerintük valódi katonai erővé fejlődik, méghozzá gyorsan, túllépve a brit és francia vezetők eredeti négylépcsős megközelítésén – vagyis túllépve Moszkva „válaszával kapcsolatos tartós félelmek és a túlzott kockázatkerülés” politikáján, ami felbátorítja az oroszokat és akadályozza a gyors döntéshozatalt.

Ehelyett a hajlandóaknak „hiteles korlátokat is kell szabniuk Oroszország eszkalációs képességének”.

Ukrajna összeomlóban

Mindezt az indokolja, hogy az oroszok szerintük semmibe vették a 30 napos feltétel nélküli tűzszünetet, ehelyett „fokozták a polgári és energia-infrastruktúra elleni csapásokat”, sok civil, köztük kiskorú áldozattal.

A szerzők szerint az oroszok tárgyalási hajlandósága megnő, ha erős elrettentő eszközt látnak a másik oldalon, és a CoW ezt képes lehet felmutatni, sőt: csak ez képes közel hozni a diplomáciai megoldásokat, amelyeknek „objektíven … megvannak az eszközei arra, hogy elrettentsék Oroszországot”.

Hivatkoznak az ukrán titkosszolgálat jelentéseire is, miszerint

Oroszország mindent eldöntő támadásra készül a nyáron 1200 kilométernyi frontszakaszon.

A fotó illusztráció: MTI

A cikk ezt a 160 ezer orosz újonc mobilizálásával is alátámasztja (igaz, erre minden évben sor került, és csak néhány tízezerrel magasabb a szám a korábbiaknál – jegyezte meg a Mandiner szerk.).

A cikk elismeri: Ukrajna a tönk szélére került. Se emberi erőforrása, se lőszere, se logisztikai képessége nincs elég, elengedhetetlen megsegíteni még a nyár előtt, mert ez Európa biztonságának is kulcsa – érvelnek.

Mindehhez már most meg kell kezdeni az azonnali haderő-kiegészítést, a kritikus infrastruktúrák védelmét, valamint a fokozott kiképzési és taktikai segítségnyújtást.

A cikk lamentál a fegyverszállítások csúszásán és a pénzügyi segítség elégtelenségén, s persze felhozza a washingtoni politikai változásokat, vagyis Donald Trump elnök visszatérését, egyúttal nyugtázza a NATO elégtelen szerepvállalását is.

Tanácsadók, nem katonák...

A hajlandóak jelenlegi gyors bevetését több ezer tanácsadó és hadműveleti tervező formájában képzeli el a cikk, vagyis egyelőre nem a fronton, de javíthatja az ukránok képességeit kiképzési és logisztikai központok felállítása mellett. Ez a cikk szerint önmagában elbizonytalaníthatná az oroszokat, hiszen üzenetértékű lenne.

Ugyancsak felsorolja akritikus infrastruktúrák védelmére szükséges légvédelmi megoldások beszerzését, illetve Kijev és más hátországbeli városok légvédelmét is a CoW körébe utalná. Tengerészgyalogosokat telepítenének Odesszába a fekete-tenger partvidékének védelmére, sorolják. Emellett a kibervédelemre is összpontosítanának.

Felgyorsítanák az ukránok kiképzését az új, nyugati típusú fegyverekre is. Katonai tanácsadók segítenék ugyanakkor ezek stratégiai használatát.

A cikk hosszan érvel amellett, hogy az oroszok most tervezik a legújabb nagyszabású támadásukat, ostorozza Európát, mert az „több mint egy évtizede nem tudott határozott lépéseket tenni”, és sok lehetőséget elszalasztott Moszkva elrettentésére.

Ha a háború e kritikus szakaszában nem biztosítunk kellő katonai és stratégiai támogatást, az felbátorítja Moszkvát – különösen az Egyesült Államok politikájában bekövetkezett jelentős változás közepette

– írják.

Ha nincs következmény, az az orosz agressziót jutalmazza, teszik hozzá. De felcsillantanak egy kis előnyt azért Európának is, már azon túl, hogy Ukrajna eleste az európai biztonsági stabilitást is aláásná: a Nyugat értékes tapasztalatokat szerezhetne a modern hadviselés természetéről, ami elengedhetetlen egy potenciálisan szélesedő konfliktus esetén.

2025. április 23. 14:28
A Danube Institute vendégkutatói, Hendriks Eric és Martin Hugo, valamint Kovács Blanka, a Körforgásos Gazdaságért és...
Hónapokon belül lecserélheti Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt az Egyesült Államok. Ha Zelenszkij nem hajlandó önké...
Mintegy hatezer liter olaj ömlött az Északi-tengerbe a németországi Cuxhaven kikötővárosnál, ahol két hajó összeütkö...
A Tusványos az a hely, ahol lehet eszmét cserélni, inspirálódni, vitatkozni, világot megváltó gondolatokat megoszta...
A Turcsik-család kálváriája már akkor elkezdődött, amikor az édesanya megtudta, hogy kislányt fog szülni. A magzatró...
family
Volt idő, amikor egy apró mozdulat is komoly fájdalmat okozott. A bal vállát alig bírta megemelni, az ujjai ízületei...
family
MEGDÖBBENTŐ - Szülei megölésére készült egy fiú Budakeszin, sőt egy rendőrt is ki akart végezni. A 15 éves gyerek fe...
A helyszínen volt az Országos Mentőszolgálat orvosigazgatója is.
Egyre sokkolóbb Bruce Willis állapota - ez derült ki azokról a nemrég készült felvételekről, amiken a népszerű színé...
family