A Nyelvi jogaink, visszaszolgáltatási ügyeink - hogy állunk ma? című rendezvényen a miniszteri különmegbízott felidézte: Magyarország európai uniós csatlakozásának egyik feltétele volt, hogy alapszerződéseket kössön azokkal a szomszédos államokkal, amelyekben jelentős számú magyar közösségek élnek. Ezen szerződések mindegyike évente ülésező kormányközi kisebbségi vegyesbizottságokra bízta a kisebbségi kérdés kezelését, de például a magyar-román vagy a magyar-szlovák vegyesbizottság utolsó plenáris ülésére 2011-ben került sor - tájékoztat az MTI.
Az ET közgyűlésével 2014-ben még sikerült elfogadtatni A nemzeti kisebbségek helyzete és jogai Európában című, Kalmár Ferenc által összeállított jelentést, amely a nemzeti közösségek kollektív jogainak biztosítását is előírja - idézte fel a miniszteri különmegbízott.
Szerinte a nemzeti kisebbségek jogainak érvényesítéséhez az Európai Uniónak kellene hoznia a tagállamokra kötelező érvényű keretszabályozást, de az EU nem akar ezzel foglalkozni, amit a Minority SafePack európai polgári kezdeményezés félresöprésével is nyilvánvalóvá tett. Európában a kisebbségi jogokat az Európa Tanács (ET) közgyűlése által elfogadott keretegyezmény és nyelvi charta szabályozza, de a 90-es években meghozott, "soft law" kategóriába sorolható nemzetközi egyezmények betartatásával is gondok vannak.