Hangsúlyozták: ugyanakkor 10 százalék felett van azoknak az aránya, akiknek a betegségükhöz kapcsolódó egészségügyi információk megszerzése nehézséget okoz, és a válaszadóknak közel 20 százaléka jelezte, hogy nehéz megértenie az élelmiszerek csomagolásán olvasható információkat. Az egészségértés szintje alacsonyabb a kisebb településen élők és alacsonyabb iskolai végzettségűek esetében - tették hozzá.
A felmérésből kiderült az is, hogy 19-ről 6 százalékra csökkent azoknak az aránya, akiknek nehézséget okoz megérteniük, amit az orvosuk mond. A védőoltásokkal kapcsolatos egészségértés kiugró eredményt mutat: 2015-ben a megkérdezettek több mint 20 százalékának nehézséget okozott megérteni, hogy miért van szüksége védőoltásokra, 2021-re viszont ezeknek az aránya 4 százalékra csökkent - írta az egyesület, amely szerint ez valószínűleg a koronavírus-járványnak köszönhető.
Kitértek arra is, hogy konkrét döntési helyzetben kevésbé magabiztosak a válaszadók: a válaszadók 17 százalékának nehézséget okoz dönteni arról, hogy beadassa-e magának a koronavírus elleni oltást. A közleményben tudatták azt is, hogy 2021-ben hatodik alkalommal hirdetik meg a kétmillió forint díjazású Nekem Szól! Egészségértés Díjat, amelynek fókuszában idén az egészség élethosszon át tartó megőrzése áll.
A pályázatra október 3-ig lehet jelentkezni a www.nekemszol.hu honlapon. A pályázatról további információ a www.facebook.com/nekemszol oldalon olvasható.
MTI/Címlapfotó: facebook.com/nekemszol