Magyarországon és a világon talán bárhol élő magyar családjában elengedhetetlen elem a feldíszített fenyőfa karácsonykor, el sem igazán tudjuk nélküle az ünnepet. Nem minden országban nőnek azonban fenyőfák, amire a műfenyő egy kézenfekvő megoldás lehet, néhány helyen mindenféle színben gyártanak.
A helyiek viszont gyakran alapoznak a hazájuk természeti adottságaira, Costa Ricán éppen ezért megszokott, hogy kávéágakkal díszítik a lakást, Indiában pedig a banán- és mangófa is divatos.
Hazánkhoz egészen közel maradva is találunk egy igen furcsa szokást. Az ukránok minden olyan dekorelemet és jelképet felhasználnak, amiket mi is, azonban műpókokat és műpókhálókat is felaggatnak a karácsonyfára.
Egy régi mondának köszönhetően terjedt el ez a szokás, amely arról szól, hogy egy szegény nőnek nem volt pénze, hogy díszeket vásároljon a karácsonyfájára, egyik reggelre azonban egy pók ragyogó hálójával körbeszőtte a fenyőt. A szerencse és a remény jelképévé váltak ezek a szimbólumok keleti szomszédunknál.
Kevesen hinnék, hogy pusztán nyelvi okai is lehetnek egy karácsonyi tradíciónak, ugyanakkor Kínában pont ez a helyzet. Az emberek szépen feldíszített, becsomagolt almát adnak szeretteiknek december 24-én, a mandarin nyelvben ugyanis a szenteste megnevezése nagyon hasonlít az alma szóra, így a gyümölcs az ünnep szimbólumává vált.