Az elmúlt időszakban bejárta a médiát a magát fejbelövő 16 éves fiú esete, egy egész ország találgatja mi is az a gumilövedékes fegyver, hogy kerülhet egy lakásba, főleg egy tinédzser kezébe? Hogyan lennének megelőzhetőek az ilyen balesetek? Hajós István a Bastion Group ügyvezetője, robotika és biztonsági szakértő segít megválaszolni a kérdéseket.
Egy 16 éves fiú kedden véletlenül fejbe lőtte magát Budapesten egy gumilövedékes pisztollyal. Az orvosoknak sikerült megmenteniük az életét, de azt egyelőre nem tudni, szenvedhetett-e maradandó agykárosodást. A fiú állítólag az otthonában próbálgatta a fegyvert a barátja társaságában, amikor elsült. A rendőrség a pisztolyt lefoglalta, az eset körülményeit pedig szakértők bevonásával vizsgálja.
Az egész országot felkavaró eset kapcsán Hajós István biztonsági szakértő elmondta, jelenleg bárki viszonylag könnyen hozzájuthat gumilövedékes fegyverekhez.
Mi a különbség a lőfegyver és a gumilövedékes fegyver között?
Ha a jogi értelmezést nézzük, akkor lőfegyvernek minősül: a tűzfegyver valamint az a légfegyver, amelyből 7,5 Joul-nál nagyobb csőtorkolati energiájú, szilárd anyagú lövedék lőhető ki. Az úgynevezett éles fegyverekhez hozzájutni még illegálisan is nagyon nehéz, legálisan pedig nagyon komoly szabályoknak kell megfelelni.
“Az adott ügyben egy úgynevezett gumilövedékes önvédelmi fegyver sült el, amely a gáz-riasztó fegyverek „csoportjába” tartozik, leegyszerűsítve a szabályozást. Ilyen pisztolyt (majdnem) bárki vásárolhat, aki magyar állampolgár, betöltötte 18. életévét és nincsenek korlátozva ezirányú jogai. Hivatalos fegyverboltokban vásárolható meg és ezek a fegyverek biztonsági tanúsítvánnyal is rendelkeznek” - mondta Hajós István a Bastion Group ügyvezetője, robotika és biztonsági szakértő.
Otthon lehet tűzre kész
A gumilövedékes fegyverek az utcán nem hordhatók éles állapotban még fegyvertokban sem. Azaz nem lehetnek övre erősítve és összeszerelt, betöltött, úgynevezett tűzkész állapotban. Csak szétszerelt állapotban szállíthatók, még az autóban is.
“Otthon azonban önvédelmi céllal lehet tűzkész (betöltött) állapotban a fegyver, de itt is gondoskodni kell róla, hogy illetéktelen vagy főleg kiskorú személy ne férjen hozzá, ne tudja használni, hogy magában vagy másban akarva vagy akaratlanul kárt tegyen, de ez a része már a gondatlanság jogi körét boncolgatja” - tette hozzá Hajós István.