A fél világ figyelme szerdán a Vatikánra szegeződik: Milliók követhetik élőben, ahogy a Sixtus-kápolna tetején lévő kis kéményből felszáll a füst. Ha a füst fekete, akkor a bíborosok még nem jutottak döntésre, ám ha a füst fehér: megvan az új pápa. Joggal vetődik fel a kérdés, mégis hogyan érik el, hogy a megfelelő színű füst szálljon fel a kéményből.
A Ferenc pápa temetése után másfél héttel, május 7-én kezdődő pápaválasztó konklávé rendkívül összetett, több évszázados rituálé. A gondosan megépített kémény, a megtervezett kályha és a precíz kémiai receptek, amelyek mindegyikét aprólékosan úgy tervezték, hogy a füstfoszlány egyértelmű üzenetet hordozzon – írta meg a BBC.
A folyamathoz „két egyedi tűzijátékra”, füstpróba-próbákra és készenlétben álló vatikáni tűzoltókra van szükség. A folyamatot mérnökökből és egyházi tisztviselőkből álló, összehangolt csapat szervezi aprólékosan.
A pápaválasztáskor használt cédulák elégetése már a XV. század óta tartó hagyomány, füstöt pedig azért kezdtek használni a külvilággal való kommunikációra, hogy ezzel hangsúlyozzák: a bíborosok tökéletes izolációban, minden külső befolyástól mentesen döntenek az új pápa személyéről.