A termék több szempontból innovatív: nem kötődik hozzá gyermekvállalás és házasság, viszont fontos feltétele, hogy az első lakástulajdon szerzése történjen. Fő szabály szerint az minősül első lakás szerzőnek, aki nem rendelkezik vagy az elmúlt 10 évet megelőzően nem rendelkezett belterületi lakóingatlannal. Azonban néhány további méltányolható élethelyzetet is beemeltek, így például ha valakinek vagy egy alacsony értékű ingatlana vagy egy legfeljebb 50 százalékos tulajdoni hányada van egy ingatlanban, akkor ők is jogosultak lesznek a programban való részvételre.
Panyi Miklós közölte, az Otthon Start hitelprogram 4 fő ponton segíti az első lakásvásárlókat. Elsőként említette, hogy 25 éven keresztül fix 3 százalékos kamattal fog törleszteni az igénylő, így a program 25 évre ad egy biztonságos, kiszámítható, tervezhető közeget.
A második pontba sorolta, hogy a 3 százalékos kedvezményes kamat, a most a piacon elérhető hitelekhez képest sokkal alacsonyabb törlesztőrészletet tesz lehetővé. A harmadik pontban rámutatott: azzal, hogy ez a törlesztőrészlet alacsony, akár egy sokkal nagyobb hitelhez is hozzáférhet az első lakásszerző, aki ezáltal 10-15 négyzetméterrel nagyobb ingatlan megvásárlásában is gondolkodhat. Negyedik pontként pedig a 10 százalékos önerőt említette.
Azon dolgoznak, hogy dinamizálják az építőipart, elkezdődjön sok tízezer lakás építése és ezáltal olyan lakások jelenjenek meg a magyar ingatlanpiacon, amelyek elérhetőek lesznek a fiatalok számára - fogalmazott az államtitkár.
Scheer Sándor, a LITT elnöke közölte, az építőipar készen áll a programban való részvételre, a kapacitások rendelkezésre állnak. Az új vevők élénkítik a lakáspiacot, az építőipar élénkítése és annak másodlagos hatásai pedig kihatnak az egész gazdaság működésére.
A sajtótájékoztató végén Hankó Balázs a szeptembertől elérhető hitel ingatlanpiaci áremelkedésre gyakorolt hatására vonatkozó kérdésre elmondta, azért van egy 1,5 millió forintos négyzetméterár plafon az Otthon Start Programban, hogy ennek elejét vegyék. Azért jó a LITT, mert itt voltak mindazok az építőipari szereplők, akik szintén úgy érzik, hogy ez az árkorlát jó megoldás arra, hogy az ingatlan árak ne emelkedjenek - mondta.
MTI