Megoldás látszik az olajtranzit problémájára
A Mol a megfelelő megállapodásokat jó eséllyel meg tudja kötni annak érdekében, hogy ne blokkolják az Ukrajnán keresztül Magyarországra érkező kőolaj-szállításokat - jelentette be a Gulyás Gergely.
Közlése szerint ez "technikailag azt fogja jelenteni, hogy bár költségesebb lesz a szállítás, és a kockázat is a Molé az orosz-ukrán határtól, de van olyan jogi megoldás, amellyel biztosítható továbbra is" a szállítás.
Reméljük, hogy hosszú távon a kőolajellátás a tranzit szempontjából veszélyeztetett vonalon biztosított lesz - tette hozzá.
Közölte, azt kifejezetten sajnálatosnak tartjuk, hogy az Európai Bizottság a tagállamok védelmében sem lépett fel ebben az ügyben. Mégis azt kell mondanom, hogy úgy tűnik, az energiabiztonság hosszú távon is garantálható ezekkel a megállapodásokkal - jegyezte meg a miniszter.
Gulyás Gergely úgy nyilatkozott: Brüsszeltől sem Magyarország, sem Szlovákia nem kapott semmilyen támogatást, sőt azt látjuk, hogy "egy Európai Unión kívüli országnak, az unióval kötött társulási megállapodást sértő magatartásával szemben, uniós tagoknak Brüsszel nem ad védelmet" ebben a kérdésben.
Pert fontolgat Brüsszellel szemben a kormány a migráció költségeinek megtérítéséért
A kormány felkérte az igazságügyi minisztert, hogy vizsgálja meg, "hogyan tudjuk perben érvényesíteni a migrációval kapcsolatos költségek egy részét" az Európai Bizottsággal szemben - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Brüsszel mindenáron azt akarja kikényszeríteni, hogy "beengedjük a migránsokat" - jegyezte meg Gulyás Gergely, kifogásolva: úgy rónak ki Magyarországra szankciót a tranzitzónák gyakorlata miatt, hogy közben ezt "a jó magyar gyakorlatot" részben az új menekültügyi egyezmény is átvette.
A schengeni határok védelme szintén olyan közös ügy, ami nem csupán Magyarország biztonságát szolgálja, hanem Európa egésze számára fontos. Ehhez képest Magyarország nem jut hozzá azokhoz az európai uniós forrásokhoz, amelyeket Brüsszel más országok számára a határvédelem céljából biztosít - fejtette ki a miniszter.
Elmondta: a bel- és az igazságügyi tárca vezetője megvizsgálja annak lehetőségét, hogy ha Brüsszel továbbra is olyan szabályozást akar kikényszeríteni, amely nem teszi lehetővé a migránsok feltartóztatását, akkor minden migránsnak ajánlják fel a magyar határon, hogy "az európai eljárásrend betartását követően önkéntesen és ingyenesen Brüsszelbe szállítjuk őket".