Ferenc pápa hangsúlyozta, nyitott arra, hogy mindkét ország, Ukrajna és Oroszország elnökével is találkozzon.
Mint mondta, mostanáig azért nem ment el Kijevbe, mert nem volt lehetséges.
Megjegyezte, kezdettől fogva kereste a párbeszédet: az ukrajnai háború második napján felkereste Oroszországnak a Vatikánhoz közeli szentszéki nagykövetségét közölve, hogy el akar menni Moszkvába Vlagyimir Putyinnal találkozni, "ha van egy kis ablak a tárgyalásra". A pápa felidézte: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azzal reagált, hogy "majd a későbbiekben meglátjuk".
Kifejtette, nem az ukrajnai az egyedüli háború, mivel lassan tizenhárom éve zajlik háború Szíriában, több mint tíz éve Jemenben, és a pápa emlékeztetett Mianmarra, valamint a "szegény" rohingjákra, akik szétszéledtek a világban, mert elüldözték őket hazájukból. Említette Dél-Amerikát is.
Kijelentette, hogy mindenhol a háború tűzfészkei látszanak: "vannak fontosabb háborúk, melyek nagyobb zajt keltenek, de az egész világ háborúban van, a világ önmegsemmisítése zajlik".
Úgy vélte, időben meg kell állni, mivel az egyik bombára egy annál is nagyobb válaszol, és "az eszkalációban nem tudod, végül mi lesz veled".
A pápa elmondta, Dél-Szudánban a férfiak harcolni mennek, a gyermekekkel magukra hagyott nők pedig olyan erősek, hogy ők viszik előre az országot.
"Térjünk vissza a nők erejéhez, vegyük azt komolyan, és ne szépítőszerek reklámjaként használjuk őket, ez a nőkkel szembeni sértés, akik többre vannak hivatva" - jelentette ki Ferenc pápa.
A katolikus egyházfő szokás szerint a látogatás visszaútján az őt kísérő újságírók néhány kérdésére válaszolt. A rögtönzött tájékoztatón részt vett a pápához Dél-Szudánban csatlakozott Justin Welby, Canterbury érseke és Iain Greenshields, a skót egyház egyik vezetője. Szavaikat a Vatican News honlap majdnem szó szerint idézte.
Ferenc pápa Afrikával kapcsolatban kijelentette, hogy az erőszak mindennapos, és annak első számú okozójaként a fegyverkereskedelmet nevezte meg.
"A fegyverkereskedelem, úgy gondolom, a legnagyobb pestis a világban" - mondta.
Megjegyezte, nem tudja, igaz-e, hogy ha egy évig nem adnának el fegyvereket, akkor a megtakarított összegből fel lehetne számolni a világban az éhezést, "mindenestre a fegyverkereskedelem jelenleg csúcson van". Hozzátette, hogy véget kell vetni Afrika kizsákmányolásának.