Reálbér-emelkedést jegyezhetünk fel 2022–2023-ban a legkisebb kereseteknél. Az állítás – a szó szoros értelmében vett – békeidőben talán nem keltene különösebb szenzációt, most azonban mindenképpen különleges jelentőségű.
Az elmúlt évben kirobbant orosz–ukrán háború és az arra válaszul bevezetett elhibázott uniós szankciók egyszerre emelték az energia és az élelmiszerek árát, de az inflációt erősítették a világgazdaság egyes folyamatai is. De lássuk a számokat!
A számok magukért beszélnek
Magyarországon 2022-ben a minimálbér 19,5 százalékkal, a garantált bérminimum 18,7 százalékkal emelkedett. A növekedés idén sem állt meg, előbbi fizetési forma újabb 16 százalékkal, utóbbi 14 százalékkal ugrott meg.
Ez azt is jelenti, hogy e két év alatt a minimálbér összességében 38,6 százalékkal, a garantált bérminimum pedig 35,3 százalékkal nőtt.
Eközben az infláció tavaly 14,5 százalékos volt, idén pedig a számítások szerint 15 százalékot érhet el. Mindezek alapján 2022–2023-ban a két év alatt a minimálbér reálértéke 5,3 százalékkal, a garantált bérminimumé 2,8 százalékkal nőhet.
Ez pedig számottevő eredmény – érdemes megismételni – olyan időszakban, amikor globális válság mellett a szomszédunkban háború dúl, az unió pedig elhibázott szankciókkal nehezíti meg saját gazdaságának működését. Itt kell megemlíteni, hogy a bérviszonyok mellett a rezsicsökkentés is segíti a családokat, az intézkedéssel a kormány minden család pénztárcájában havi 181 ezer forintot hagy.