A rotterdami Erasmus Universiteit, a Lancaster Egyetem és a Nyitott Egyetem kutatócsoportja megállapította, hogy amikor az emberek hazudnak valakinek, hajlamosak utánozni az illető testmozgásait. A Royal Society Open Science folyóiratban megjelent cikkben írnak, azokról a kísérletekről, melyekben a főiskolai hallgatókat hazugságokra késztették.
Az évek során rengeteg kutatást végeztek a hazugságról - a társadalomtudósok szeretnék megtudni, hogy az emberek hogyan is hazudnak és milyen körülmények között, a rendőrség pedig arra kíváncsi, hogy mikor hazudnak a gyanúsítottak. A lódítás megakadályozására irányuló erőfeszítések közé tartozik az alany gátlását ellazító gyógyszer beadása. A tudósok pedig rengeteg erőfeszítést tettek a ferdítések észlelésére, például a test vagy a szem mozgásának elemzése, vagy a testi jellemzők többségének mérése hazugságdetektoros gépekkel. Sajnos az ilyen erőfeszítések nem vezettek semmiféle teljes mértékben megbízható leleplező technikához.
Ebben az új kutatásban, a tudósok a hazugságok felderítésére a teljes beszélgetést tanulmányozták, nem csak a hazug fél válaszait. Fontosnak tartják kiemelni, hogy a kérdező fél is nagy szerepet játszik. Annak kiderítésére, hogy ez tényleg így van-e, a kutatók megkértek több, önkéntes főiskolai hallgatót, hogy hazudjanak nekik.