Fotó: Facebook
A külföldi eredetű pénzért lényegében az adatbázisokkal, választási tapasztalattal, digitális szakértelemmel és nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező DatAdat elvégezte a baloldal 2022-es kampányának jelentős részét. De a Szuverenitásvédelmi Hivatal tavalyi jelentéséből az is kiderült, hogy már 2019-ben, a főpolgármesteri kampányban is feltűnt a DatAdat.
A cégcsoport akkor közösségimédia-kampánnyal és a mozgósításhoz szükséges eszközökkel segíthette elő a Karácsony Gergely győzelmét.
Lapinformációk szerint a DatAdat akkor a főváros mellett további 12 helyen dolgozott sikerrel a balliberális pártoknak, polgármesterjelölteknek – és erről éppen Ficsor beszélt egy kiszivárgott hangfelvételen.
Külföldiek és magyarok az új csodafegyvernél
Ezek után kanyarodjunk vissza a European Center for Digital Action-hez! Honlapja szerint az ECDA jelenleg 15 fős stábbal dolgozik, a csapatot magyarok mellett a világ számos pontjáról érkező – például szerb, ausztrál és spanyol – szakemberek alkotják.
Az elérhető nyilvános adatok alapján utóbbiakban közös, hogy számottevő tapasztalatot szereztek digitális kampányokban, adománygyűjtésben, közösségépítésben. Szintén rokon vonás náluk, hogy politikai nézeteik egyértelműen a baloldalhoz és a zöldpolitikához kötik őket. Többüknek volt kapcsolata a Soros-hálózat különféle szervezeteivel.
Magyar társelnök
Az ECDA-t két társigazgató, a már említett spanyol Mar Garcia Sanz és Mák Viktor vezeti. Mák amerikai egyetemi évei alatt két hónapig a budapesti CEU-n tudományos segédmunkatársként dolgozott, majd 2017-ben már ösztöndíjasként tanult a Soros-egyetemen.
Mák aktív szerepet vállalt a hazai kormányellenes folyamatokban: saját bevallása szerint részt vett a baloldalon rabszolgatörvénynek nevezett jogszabály miatt 2019 elején megtartott megmozdulások szervezésében, tapasztalatait a Jámbor András-féle Szikra Mozgalomhoz köthető, antifasiszta és szélsőbaloldali nézeteket terjesztő Mérce.hu-n meg is írta.
De ha már antifasizmus, Mák 2019-ben maga is bekerült a hírekbe. Az akkori becsület napja elleni antifasiszta tüntetés résztvevőjeként ugyanis őt és társait inzultus érte: Mákot megütötték, és elvettek tőlük egy szivárványszínű és egy diákmozgalmi zászlót. Rendőrségi feljelentés született, Mákot a Magyar Helsinki Bizottság képviselte, az ügy pedig meg sem állt a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságáig.
Témánk szempontjából ez ugyanakkor csupán mellékszál, sokkal lényegesebb, hogy Mák – mint egy CEU-s rendezvényen kiderült – a DatAdatnál is dolgozott. Ennél is érdekesebb, hogy a férfi 2024 júliusától regionális digitális igazgató volt Kamala Harris kampánycsapatában, ahol kifejezetten a csatatérállamokra koncentrált.
De nem Mák az egyetlen, aki magyarként részt vesz az ECDA tevékenységében.
Virtigli baloldali figurák
A szervezetnél van Csepregi Dávid is, aki egy virtigli baloldali figura, akit a média korábban a Jámbor-féle Szikra Mozgalom elnökségi tagjaként emlegette. Csepregi ilyen minőségben volt alapítója a Karácsony Gergely miniszterelnökségének elősegítéséért 2021-ben gründolt – és azóta pénzmosási ügybe keveredett – 99 Mozgalomnak.
Csepregi Dávid ezen túl a szélsőbaloldali aktivista, Gulyás Márton által vezetett Partizán egyik podcastjének műsorvezetője, egyik itteni megszólalásáról nemrégiben lapunk is beszámolt. Ő volt az, aki a Partizánon irányításmániás személyiségnek nevezte Magyart és úgy fogalmazott: „Ezt nem lehet fenntartani olyan sokáig, hogy leutazol Szegedre […], Lehel kürtjével megállítod a Dunát, aztán Brüsszelben is megvakarod a farkad, és közben kommentelgetsz összevissza”. A téma egyébként a nők megalázása volt.
Ehhez képest Csepregi tagja a Tisza Párt hivatalos, nyilvános Facebook-csoportjának.
Ellenzéki mozgalmárok
A Magyar Nemzet úgy tudja, az ECDA magyar tagjai között szerepelt a közelmúltig Kubik Dominik is, aki a noÁr Mozgalom kommunikációs vezetőjeként, szakembereként is tevékenykedett, de korábban elnökségi tag volt a hazai Amnesty Internationalnél. Ahogy megemlíthető Baranyai Liza is, aki szintén dolgozott a magyar Amnestynél és a Greenpeace-nél.
Szót érdemel Hajdú Gergely is, aki évekkel ezelőtt megalapította az aHang nevű szervezetet, amely a 2021-es ellenzéki előválasztás informatikai lebonyolításához szükséges hátteret és szakmai koordinációt garantálta. Az aHang azóta is rendszeresen közreműködik kormányellenes kezdeményezésekben, ilyen volt például legutóbb a februári bírói tüntetés.
Kalocsai Kinga az LMP és a Párbeszéd kampánykoordinátora volt korábban, de menedzselte az előválasztáskor a Szikra mozgalmas Jámbor András kampányát is. Érdemes felidézni azt a Mérce-videót, amelyen Kalocsai többedmagával a 2016-os migrációs népszavazás óriásplakátját próbálja letépni, mivel szerintük az gyűlöletkeltő volt.
Alakul a Jámbor–Magyar-paktum?
Az ECDA személyi állományának bemutatásakor meglepően sokszor kellett leírnunk Jámbor András és a szélsőbaloldali Szikra Mozgalom nevét. Itt érdemes újabb kitérőt tenni. A Tisza Párt belső életét jól ismerő forrásunk szerint ugyanis Jámbor András aktívan igyekszik keresni a kapcsolatot Magyar Péterrel.
Jámbor korábban az ellenzék vezetőjének nevezte a Tisza Párt elnökét, és többször is arról beszélt, elképzelhetőnek tartja, hogy támogassa őt. A szélsőbaloldali politikus Magyarhoz dörgölőzésében mindenképpen van ráció, ugyanis pártja, a Párbeszéd még soha nem volt képes önerőből a parlamentbe jutni, és most sem tudnak a közvéleménykutatók mérhető támogatottságot kimutatni a formációnál.