Egész Európában elutasítják az emberek a migrációs paktumot

Valójában nincs választói akarat az illegális bevándorlók kötelező, szolidaritáson alapuló szétosztása mögött azokban az uniós tagállamokban sem, amelyek vezetői a legerősebben támogatják az új migrációs paktumot – derül ki a Századvég Európa projekt 2024-es kutatásából.

December 12-ig kellett volna Magyarországnak elkészítenie a migrációs paktum végrehajtására vonatkozó tervet az Európai Bizottság részére. Bóka János európai ügyekért felelős miniszter január 28-án kifejtette a Szabad Európának, hogy a határidő letelte ellenére a magyar kormány nem tervezi a végrehajtás kidolgozását, írja cikkében a Tényellenőr.

Magyar Péter szeptember 11-én megosztotta a migrációval kapcsolatos álláspontját, amelyben így írt: „Fontosnak tartjuk, hogy a magyar Országgyűlés, hasonlóan más tagállamokhoz, a határok védelmét az európai uniós joggal összhangban lévő jogszabályokkal oldja meg. Ha erre az Orbán-kormány nem képes vagy nem hajlandó, akkor az ebből következő százmilliárdos uniós bírságért a politikai és anyagi következményeket vállalnia kell.”

Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke pedig kifejezetten sikerként értékelte a migrációs paktum elfogadását mondván, hatalmas siker az elfogadott migrációs egyezmény. De a migrációs paktum az Európai Néppárt, a szocialista és a liberális frakció közötti koalíciós megállapodás tárgyát is képezte. Ebben a dokumentumban a Tisza Pártot is magában foglaló néppárt vállalta a paktum végrehajtását.

A Tényellenőr megvizsgálta, hogy Magyar Péter fenti állításai, valamint Manfred Weber helyzetértékelése mennyire vágnak egybe az európai és magyar emberek véleményével. Valóban sikereket ért el a brüsszeli migrációs politika?

Fotó: MTI/Molnár Edvárd

2016 első felében a Századvég Alapítvány vezetésével az Európai Unió 28 tagországára kiterjedő közvélemény-kutatás készült azzal a céllal, hogy megvizsgálja az európai állampolgárok véleményét az unió jövőjét leginkább érintő kérdésekben. A 2017-es, 2018-as és 2019-es felméréseket követően a Századvég Alapítvány a magyar kormány megbízásából 2020 óta Európa projekt néven folytatta a kutatást, amely továbbra is az európai politikai és társadalmi közbeszédet leginkább meghatározó témákra reflektált.

Bár a migrációs paktum csak 2026-tól alkalmazandó a tagállamokban, az Európa projekt-kutatás azt mutatja, hogy az Európai Unió polgárai nem értenek egyet annak szellemiségével, és sokkal inkább a biztonságra és a külső határok megerősítésére helyeznék a hangsúlyt.

A paktum értelmében a tagállamok elveszítik a jogukat a belépési jogosultság megtagadására, az egyes tagállamokba már belépett illegális bevándorlók ellátásáról pedig az adott tagállamnak kell gondoskodnia, miközben a bevándorlók a kérelmük elbírálásának ideje alatt szabadon mozoghatnak.

Ugyan az Európai Unió Tanácsában a migrációs paktumot alkotó teljes jogszabálycsomag ellen mindössze két ország, Magyarország és Lengyelország szavazott, az Európa projekt-kutatás rávilágít, hogy az uniós és brit megkérdezettek döntő többsége (hatvan százaléka) negatívan értékeli a migrációs paktum vívmányait, miközben csupán 27 százalékuk támogatja azt. Egyszerűbben fogalmazva a migrációs paktum kérdésében szakadék húzódik az európai politikai elit akarata és az európai polgárok többségének véleménye között.

                                     

Fotó: Magyar Nemzet

A fenti tendencia azonban nem pusztán az alapító tagországokban érvényesül: az Európai Unió tagállamai között jelenleg nincs olyan ország, amelyben a többség támogatását élvezné a migrációs paktum. Az intézkedés legnagyobb mértékben Svédország és az észak-afrikai migrációs útvonal frontországának tekinthető Olaszország lakosságát osztja meg, azonban a paktumot elutasítók aránya (42, illetve 47 százalék) ezekben a tagállamokban is meghaladja az intézkedéscsomagot támogatók hányadát (33, illetve 35 százalék).

Külön kiemelkedő Magyarország, ahol a megkérdezettek több mint háromnegyede (85 százaléka) utasítja el a paktumot. 

Népszerű Európában a magyar modell

Mindezek alapján az sem meglepő, hogy Európa-szerte népszerűvé vált a magyar modell, az uniós megkérdezettek közel háromnegyede (74 százaléka) szerint inkább meg kellene erősíteni az EU külső határait, ezzel elejét véve az illegális bevándorlásnak.

A közvélemény ezzel leginkább azokban az országokban ért egyet, ahol a migrációs paktum elutasítottsága is magas.

  • Csehországban 88 százalék,
  • Lengyelországban 83 százalék,
  • Magyarországon 84 százalék,
  • Franciaországban és Németországban pedig egyaránt 77-77 százalék szeretné fokozni a határvédelmet.

Több, a migrációval súlyosan érintett országban komoly nehézséget jelent a biztonság kérdése, miközben a lakosság elsöprő többsége a határvédelem szigorítását szorgalmazza. A migrációs paktum, amely az illegális bevándorlóknak szabad mozgást engedélyez, érthető módon nem nyerte el az európai közvélemény bizalmát, ahogy a határországokkal való szolidaritást sem szolgálja, hiszen a válaszadók éppen a határok lezárását sürgetik.

Forrás: Magyar Nemzet

2025. március 03. 15:45
A nyilvánosságra került videó egy kiképzőtáborban készült.
Magyar Péter és Ukrajna uniós tagsága is megosztja a Tisza Párt szimpatizánsait.
Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során e...
Callcentert üzemeltetett egy budapesti börtönből egy férfi, aki egy nyereményjátékot ajánlva hívogatta az embereket ...
Mikrogravitációs körülmények között az izmok és a csontok tömege csökken, emiatt a testmozgás az űrben legalább olya...
Egy szegedi nő éppen a vihart filmezte, amikor a kamerája előtt lerepült az egyetem egész teteje. A döbbenetes felvé...
family
Gördeszkabemutató és egy bohóc szórakoztatta a gyerekeket Karcagon. A városban az új gördeszkapálya és játszótér áta...
Továbbra sem tudnak jelölteket állítani Magyar Péterék, ez derült ki a Tisza Párt nagykanizsai kongresszusán. A párt...
Elítélték azt a férfit, aki Debrecenben áthajtott egy út szélén fekvő férfin majd segítségnyújtás nélkül tovább ment...