Fotó: MTI/Kovács Tamás
Az elfogadott törvény a kormány a különleges jogrendben alkotott rendeletei hatályának meghosszabbítására tesz javaslatot annak érdekében, hogy minden szükséges eszköz rendelkezésre álljon a menekülő emberek segítésére, támogatására, elhelyezésére, valamint a felmerülő káros gazdasági hatások kivédése, a következmények enyhítése érdekében, valamint annak biztosítása végett, hogy Magyarország mielőbb maga mögött hagyja a háború káros következményeit.
Atombombát dobott volna a magyar gazdaságra a Gyurcsány-párt
A képviselői vitát követően Varga Judit igazságügyi miniszter köszönetet mondott Keresztes László Lorántnak (LMP), hogy elhatárolódott Niedermüller Péter (DK) magyargyalázó kijelentésétől. Szólt arról is, hogy a magyar baloldal folyamatosan alkalmazkodik a nemzetközi fősodorhoz, míg a jobboldal nem ezt teszi, hanem a magyar érdekek mentén politizál. Önök kiknek az érdekében politizálnak? - tette fel a kérdést a baloldali képviselőknek, mert szerinte a Gyurcsány-párt zeneszó mellett dobta volna le az atombombát a magyar gazdaságra.
Varga Judit: a kormány azért dolgozik, hogy megvédje a magyar családokat
A kivételes eljárásban tárgyalt javaslat összevont vitájában Varga Judit előterjesztő korábban hangsúlyozta, hogy Magyarországnak ki kell maradnia a keleti szomszédságában, Ukrajnában dúló háborúból. Ugyanakkor számolni kell azzal, hogy a háború humanitárius és gazdasági hatásai érintik Magyarországot is - tette hozzá. Úgy folytatta, hogy a háború következményeit ne a magyar emberek és családok szenvedjék el, azonnali intézkedések szükségesek, ezért hirdetett a kormány veszélyhelyzetet május 25-től.
Elmondta: "a kormány a különleges jogrendben alkotott rendeletek hatályának meghosszabbítására tesz most javaslatot annak érdekében, hogy minden szükséges eszköz rendelkezésre álljon a fegyveres konfliktus elől menekülő emberek megsegítésére, támogatására, lakhatásuk, munkavállalásuk segítésére, valamint annak biztosítására, hogy Magyarország minél előbb maga mögött hagyja a háború káros gazdasági következményeit."
A miniszter rámutatott arra, hogy a törvényjavaslattal a kormány a veszélyhelyzeti intézkedéseit november 1-ig tarthatja jogilag fenn, de ha a helyzet lehetővé teszi, akkor a kabinet hamarabb is kezdeményezheti a veszélyhelyzet megszüntetését.