Brüsszel rossz megállapodást kötött, érkeznek az európai bírálatok

Nem kielégítő, kiegyensúlyozatlan és alááshatja a blokk gazdasági stabilitását az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás Bernd Lange, az Európai Parlament nemzetközi kereskedelmi bizottságának elnöke szerint. A britek is jobb megállapodást kötöttek az európai érdekek képviseletére alkalmatlan Brüsszelnél.

Lange nyilatkozatában nem kielégítőnek és jelentősen kiegyensúlyozatlannak minősítette a javasolt keretmegállapodást, amely 15 százalékos vámot vet ki az EU összes Egyesült Államokba irányuló exportjára. Megjegyezte, hogy a vámtétel a jelenlegi átlagos szint négyszeresére emelkedne, míg az EU az amerikai árukra nulla vámot vetne ki. Ennél még a britek is jobb megállapodást kötöttek, Brüsszel nem alkalmas az európai érdekek képviseletére.

Ez egy egyoldalú megállapodás. Nyilvánvaló, hogy olyan engedményeket tettek, amelyeket nehéz elfogadni

 – mondta Lange.

Donald Trump amerikai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap jelentette be, hogy kereskedelmi megállapodásra jutottak, amelynek értelmében az Egyesült Államok 15 százalékos alapvámot vet ki az EU-ból származó árukra. Bár mindkét vezető a megállapodást a kereskedelmi egyensúly helyreállításának és a kétoldalú kereskedelem méltányosabbá tételének lépéseként értékelte, a megállapodás lehetővé teszi Washingtonnak, hogy széles körű vámokat vetessen ki, miközben számos stratégiai jelentőségű amerikai exporttermék számára biztosítja a vámmentességet.

Az EU vállalta, hogy 750 milliárd dollár értékben vásárol amerikai energiát, és további hatszázmilliárd dollárt fektet be az Egyesült Államokban.
Lange rámutatott, hogy bár Trump a tárgyalásokat követő nyilatkozatában nyilvánosan bejelentette a 15 százalékos általános vámot, korábban kifejezetten kizárt ebből bizonyos ágazatokat, köztük az acélipart és a gyógyszeripart.


Hozzátette, hogy az EU továbbra is törekszik az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségének csökkentésére, ezért várható az amerikai energia, különösen a cseppfolyósított földgáz európai vásárlásának növekedése.

Lange azonban bírálta a tervezett, hatszázmilliárd dolláros további beruházásokat, beleértve az amerikai katonai technológiák finanszírozásának növelését, és ezeket az intézkedéseket az európai gazdasági érdekekkel ellentétesnek nevezte. 

Összességében ez az egyezmény hozzájárul az EU gazdasági fejlődésének gyengüléséhez és bruttó hazai termékének csökkenéséhez

 – jelentette ki.

A német iparszövetség katasztrofális jelzésként értékelte az amerikai vámmegállapodást.

A megállapodás nem a megfelelő kompromisszum, és katasztrofális jelzést küld az Atlanti-óceán mindkét partján szorosan összefonódó gazdaságoknak – fogalmaz a BDI (Bundesverband der Deutschen Industrie e. V.) közleménye.

Az EU a szervezet szerint fájdalmas vámokat fogad el, mert még egy 15 százalékos vámtétel is jelentős negatív következményekkel jár.

A megállapodás egyetlen pozitívuma, hogy egyelőre sikerült elkerülni egy további eszkalációs spirált – tette hozzá a BDI.

Nagy hiányosságnak nevezte ugyanakkor, hogy nem született megállapodás az acél- és alumíniumexportról.

2025. július 28. 08:46
Szemtanúk szerint Odesszában, a rendőrök kezdtek toborzási akcióba. A történtekről a helyi lakosok beszámolói alapjá...
Iránban kivégezték az állam ellen harcoló Népi Mudzsahedek (Mudzsahedin Halk, MEK) nevű emigráns szervezet két tagjá...
Tűzoltó repülőgépek és helikopterek folyamatosan dolgoztak vasárnap Görögországban, ahol a mentőszolgálatok továbbra...
A hadkiegészítő központ emberei nyilvános helyszínen, a mikolajivi piac területén igazoltatták az ukrán férfiakat. A...
időjárás-jelentés, 2025. július 28., hétfő dél
időjárás-jelentés, 2025. július 28., hétfő reggel
BRUTÁLIS - Megvertek, megaláztak és szexre kényszerítettek egy beteg 19 éves lányt kamaszok Budapesten. A legutóbbi ...
Több embert lelőtt, majd magával is végzett egy férfi egy bangkoki piacon hétfőn.
Az Európai Középtávú Előrejelző Központ előzetes információi alapján kiderült, mire számíthatunk.