Szerbia EU-csatlakozási tárgyalásainak tizenegy éve röviden úgy foglalható össze: stagnálás és visszalépés. Brüsszel folyamatosan új követelményeket állít az Unióba igyekvő balkáni ország elé, s nem értékeli Belgrád reformtörekvéseit. Amíg Szerbia esetében folyamatos a számonkérés, addig a háborúpárti európai uniós vezetés Ukrajnát soron kívül bevinné az EU-ba. Brüsszel ezzel arcul csapja a szerbeket és más nyugat-balkáni nemzeteket, amelyek az elmúlt években keményen dolgoztak azért, hogy megfeleljenek a sokszor nem túl objektív újabb és újabb kritériumoknak.
Az Európai Tanács honlapja szerint a balkáni ország 2009 decemberében adta be az európai uniós tagság iránti kérelmét. Szerbia 2012 márciusában kapta meg az uniós tagjelölti státust. A csatlakozási tárgyalások 2014 januárjában vették kezdetüket. Eddig mindösszesen 22 tárgyalási fejezetet nyitottak meg.
Brüsszel több mint egy évtizede várakoztatja Szerbiát
Több mint tizenegy évvel ezelőtt kezdte meg Szerbia az Európai Unióhoz való csatlakozási tárgyalásokat. A folyamat mérlege a következő: 22 tárgyalási fejezetet nyitottak meg, de a 35-ből mindössze kettőt zártak le ideiglenesen.
Bár a köztársasági elnök és a kormány kilátásba helyezte, hogy 2024 végére a tagállamok zöld jelzést adhatnak az új 3. klaszter megnyitásának, ami további három új fejezet megnyitását jelentené, ez nem valósult meg. Brüsszel nem hagyta jóvá a lépést.
Pedig Belgrád a maga részéről igyekszik mindent megtenni, s az ország stratégiai célkitűzése az uniós tagság. Az elmúlt évben például Szerbia elfogadta az Európai Unió nyugat-balkáni növekedési tervének végrehajtására vonatkozó reformmenetrendet. A kormány az EU egyes politikáihoz való csatlakozáson is dolgozott, például az egységes euró fizetési övezethez (SEPA). A fő cél – új fejezetek megnyitása – azonban három év stagnálás után sem valósult meg.