Nem mai történet a globális minimumadó terve, hiszen az amerikai demokraták például már egy ideje lobbiznak annak a bevezetéséért. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tavaly októberben Párizsban találkozott amerikai kollégájával, Antony Blinken külügyminiszterrel.
A magyar miniszter akkor is egyértelművé tette, hogy Magyarország csak feltételekkel tudja támogatni a az ötletet, és csak akkor, ha az "nem okoz kárt a magyar gazdaságnak és nem veszélyeztet magyar munkahelyeket." Azóta kitört az orosz-ukrán háború, erre Brüsszelben váratlanul előhúzták a tervet, ami a jelenlegi helyzetben óriási gondokat okozna az európai, ezen belül a magyar gazdaságnak.
Végzetes adóteher háború idején
A leggyakoribb kifogás a globális minimumadóval szemben, hogy az erről szóló tervezet korábban csak a digitális cégekre vonatkozott (azokra, amelyek a valóságban gyakorlatilag nem adóztak, ott tehát az volt a tét, hogy egyáltalán adózzanak), most viszont valamennyi vállalatra kiterjesztenék. Mondani sem kell, az új verzió erősen rontaná Magyarország versenyképességét.
Arról nem is beszélve, hogy a terv az érintett cégeknek nem hagyna elég időt a felkészülésre, nehéz helyzetbe hozva őket. Komoly ellenérv az is, hogy a szükséges szakértői munka nem a megfelelő ütemben halad, már ami a terv előkészítését illeti.
Az előbbiek miatt a kormánypártok nem támogatják Brüsszel felvetését. Fideszes képviselők hétfőn határozati javaslatot nyújtottak be az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága elé arról, hogy Magyarország ellenzi a globális minimumadó bevezetésére vonatkozó európai uniós irányelv elfogadását. A testület később elfogadta az indítványt.
Nemcsak Magyarország ellenzi a globális minimumadó bevezetését, hanem például az amerikai republikánusok is. Közös érv, hogy a jelenlegi háborús helyzetben ez súlyos károkat okozna a világgazdaságban. Ezt példázza, hogy Rick Scott republikánus szövetségi szenátor tavaly október végén arról beszélt: a globális minimumadó negatív hatással lenne a jövőbeli amerikai versenyképességre, és nem áll érdekében az amerikai adófizetőknek, munkahelyteremtőknek és családoknak.
"A magyar kormány nem lelkes a globális minimumadó ötletétől, annak bevezetésétől még egy mélyütést kapna az európai versenyképesség" - fogalmazott Szijjártó Péter a napokban, hozzátéve, hogy háborús helyzetben a termelő vállalatokat érintő újabb adóterhek "végzetesek lehetnek".