Bóka János az Európai Unió - nemzeti szuverenitás és/vagy föderalizmus című panelbeszélgetésen kijelentette: az európai intézményekben és az Európa-politikában változásra van szükség, ez a politikai küzdelem zajlik a szuveranisták és a föderalisták között.
Kifejtette: az Európa-politika tájképe jelentősen megváltozott az elmúlt 10-15 évben. Ma az az egyik legfontosabb választóvonal az egyes európai pártcsaládok között, hogy magukat a föderalisták vagy a szuverenisták táborába sorolják - mutatott rá a tárcavezető.
Ez nemcsak a szakpolitika szempontjából a meghatározó értékelése szerint, hanem arra is vonatkoztatható, hogy általában a hatáskörök megosztása hogyan néz ki, vagy hogyan működjön az EU intézményrendszere - fejtette ki.
Kitért arra is: az európai polgárok számára nem világos, mit kellene tenniük ahhoz, hogy az EU-ban más irányba menjenek a dolgok. Hány európai kormánynak kell még belebukni a migrációs válságba, hogy az az európai migrációs politikára hatást gyakoroljon? - tette fel a kérdést. Úgy tűnik, ez a szám végtelen - jegyezte meg. Akárhány tagállami kormány megbukhat az EU-ban anélkül, hogy ez az európai migrációs politikára értékelhető hatással bírjon. Ez eljuttat oda, hogy a politikai akaratképzésben vajon van-e még szerepe az európai polgároknak, van-e még európai demokrácia és van-e a tagállami szuverenitásnak jelentősége - vetette fel.