Az igazgatóság Facebook-oldalán számolt be az azonosításról. Felidézték: 1945 januárjában a Konrad-hadműveletben a magyar királyi 1. huszárhadosztályt a Vértes hegységben vetették be a szovjet 3. Ukrán Front egységei ellen. Február folyamán a vértesi arcvonalon egyfajta állásháború alakult ki. Környét és térségét az 1945. március 16-án indított szovjet támadás után többnapi elkeseredett harcot követően hagyták el a magyar huszárhadosztály csapattestei, folyamatos utóvédharcokat vívva.
A második világháború alatt a környei régi temető mellett a magyar-német csapatok kisebb katonatemetőt hoztak létre, ahová 1944. december 24-től egészen 1945. március 18-ig temették el a hősi halált halt bajtársaikat. A háború után a katonatemető teljes területét két, egyenként egyszer ötméteres sáv kivételével lebetonozták, körbekerítették, és kis obeliszket állítottak fel az elesett katonák emlékére. Az eredetileg ott álló fakeresztek eltűntek, így a sírhelyek elhelyezkedésének pontos meghatározására nem maradt lehetőség - írták.
Hozzátették: hetvenhét évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a Környén eltemetett katonák kilétére fény derüljön, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum hadisírgondozó szakemberei idén májusban végezték el a feltárást.
A temetőben 39 magyar, hat német és két szovjet katonát sikerült exhumálni, továbbá egy háborúban elhunyt civil áldozatot. Az elesett katonák földi maradványai átlagosan 140 centiméteres mélységben voltak, a különböző temetési időpontoknak megfelelően koporsóban, sátorlapban, vagy ezek nélkül. A feltárás során a szakemberek szembesültek azokkal a szükségmegoldásokkal, amelyek a háború utolsó évében már előfordultak a magyar katonáknál: bakancsra húzott, gumicsizma szárából készített kamásli, két különböző bakancs egy elhunytnál, vagy éppen az orosz gázálarc gumiszíjából készített hózentróger - írták.