Fotó: Facebook/Európai Parlament
A képviselő egy héttel később mégis azt nyilatkozta: Katar finanszírozta business osztályú repülőjegyét, valamint négy éjszakát a dohai Ritz Carlton szállodában, 2020 februárjában. Az irodája egyelőre nem válaszolt, amikor az ellentmondás magyarázatára kérték.
Bușoi és más képviselők nyilatkozata alapján az a kép rajzolódik ki, hogy az Európai Parlamentben sokan elmulasztották a saját maguk által megfogalmazott szabályok betartását, és ezzel vétettek az európai parlamenti képviselők magatartási kódexe ellen.
Bejelentési kötelezettség
A szabályozás szerint az európai parlamenti képviselőknek be kell jelenteniük minden olyan, harmadik fél által szervezett eseményt, amikor utazásukat és elszállásolásukat más fizeti.
A nyilatkozatok beadásának határideje a rendezvényen való részvétel utolsó napját követő hónap utolsó napja.
Ez alapján Bușoi nyilatkozata egészen pontosan 1035 napot késett.
A Katargate kirobbanása óta eltelt két hónapban 103 nyilatkozatot nyújtottak be – számolta össze a Transparency International EU brüsszeli székhelyű civil szervezete. A kötelező nyilatkozatok kétharmadát késve adták be. A Katarhoz fűződő, késedelmes benyújtók egyike Jose Ramon Bauza Diaz, spanyol liberális európai parlamenti képviselő.
Bușoi után Diaz vállalta el az Európai Unió és Katar baráti társaságának felelősségteljes elnöki tisztségét.
"Soha egyetlen eurót nem kaptam senkitől érdekképviseletért. Soha fel sem ajánlották" – válaszolta Diaz képviselő szintén tavaly december 12-én az EUobservernek, amely arról kérdezte, vajon kapott-e ajándékot.
Katar vásárolta meg tavaly márciusban Bauza Diaz business osztályú repülőjegyét, és látta vendégül egy éjszakára a Marriot Marquis City Center Doha szállodában – ez áll a képviselő idén január 12-én benyújtott nyilatkozatában. A kötelező nyilatkozat benyújtása 291 napot késett. Bauza Diaz mellesleg az a képviselő, aki a Katargate „katarzisa” óta a legtöbb, szám szerint nyolc nyilatkozatot adott be.
Legkevesebb 53 EP-képviselő sértette meg az Európai Parlament magatartási kódexét – állapította meg a Transparency International EU.
„Azt mondtuk: »legkevesebb«, nem kizárt ugyanis, hogy még mindig vannak olyan képviselők, akik nyilatkozataikban nem számoltak el a múltban történt eseményekről” – írták az elemzők blogjukban.
A Katargate kirobbanása előtt, a teljes parlamenti ciklusban összesen 321 nyilatkozatot nyújtottak be. A botrány javított a képviselők emlékezőképességén: ehhez képest csak az utóbbi két hónapban 103 nyilatkozat érkezett.