A kancellár az ARD országos köztelevízióban sugárzott interjúban kiemelte, hogy "jó adatok" jelentek meg a Szputnyik V elnevezésű orosz oltóanyagról, és beszélt is már Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az engedélyezéshez a közösség gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő EMA-nál indítandó vizsgálatáról.
A tagországok képviseletében az Európai Bizottság által folytatott vakcinabeszerzéssel és a termékek bevezetésével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Izraelben és még Szerbiában is gyorsabban halad az oltási kampány, mint az EU-ban, mégis "nagyjából-egészéből semmi nem sikerült félre", és "nem volt hiba" az EMA teljes körű vizsgálatához kötni az oltóanyagok forgalmazási engedélyét.
Az oltási kampány sikeréhez elengedhetetlen a lakosság bizalma
Kiemelte, hogy az oltási kampány sikeréhez elengedhetetlen a lakosság bizalma, amelynek elnyeréséhez az oltóanyagok alapos gyógyszerfelügyeleti vizsgálata szükséges. A szövetségi kormány és a tartományi kormányok vezetőinek ágazati szakemberekkel folytatott hétfői megbeszélésén az is egyértelműen megmutatkozott, hogy még több pénz megmozgatásával nem lehet még több vakcinához jutni, mert a gyártási kapacitás korlátozott.
Így az Egyesült Államok "szinte egyáltalán nem exportál" oltóanyagot, ezért az amerikai Pfizer és a német BioNTech közös fejlesztésű vakcinájának esetében nem lehet támaszkodni a Pfizer amerikai üzemeire, hanem csak az EU-ban rendelkezésre álló kapacitásra. Ez bővül majd, mert "igen gyors ütemben" építik ki a BioNTech saját gyárát a németországi Marburgban, és a hatóságok minden segítséget megadnak ehhez a munkához - fejtette ki Angela Merkel.
Nyár végéig minden felnőtt megkaphatja az első adagot Németországban
A többi között arról is szólt, hogy Németországban az első negyedévben csaknem tízmillió embert olthatnak be a SARS-CoV-2 ellen, és a legóvatosabb becslések alapján is sikerülhet minden felnőttnek beadni legalább az első adagot a nyár végéig, szeptember 21-ig.
A Robert Koch közegészségügyi intézet (RKI) adatai szerint keddig a német lakosság nagyjából 2,8 százaléka, 2 586 997 ember kapott védőoltást a SARS-Cov-2 ellen, közülük 606 786 embernek az oltás mindkét adagját beadták.
A járvány tavaly ősszel kibontakozott második hulláma levonulóban van. Az RKI keddi kimutatása szerint az utóbbi 24 órában országszerte 6114 fertőződést szűrtek ki tesztekkel. Ez csökkenés az egy héttel korábbi 6412-höz képest. Az új regisztrált fertőződésekkel együtt 2 228 085 ember szervezetében mutatták ki a SARS-CoV-2-t. A vírus okozta betegséggel (Covid-19) összefüggésben 861 halálesetet regisztráltak, a járvány áldozatainak száma így 57 981-re emelkedett.
MTI/a címlapfotó illusztráció