Teljesen természetes és elfogadott folyamat az, hogy a testünk hangokat ad ki, ám van 10 olyan zaj, amit nehezen viselünk hosszútávon - írta meg a Mirror a minap.
A legtöbb miatt nem kell aggódni, ugyanis a mindennapjaink részei, ám vannak olyan zavaró hangok, melyek egy-egy betegség tüneteként jelentkezhetnek szervezetünkben.
1. Gyomorkorgás
Köztudott, hogy a gyomrunk általában akkor korog, ha éhesek vagyunk. Azonban étkezés után is hallhatunk hasonló hangokat, ezek viszont már az emésztés „zajai”. William Chey, az American Journal Of Gastroenterology főszerkesztője szerint ez a „gasztrointesztinális traktus”, ami néhány óránként zajos összehúzódásokat okoz, hogy eltávolítsa az étkezések között lerakódott „maradékokat”. Ha azonban a normál gyomorhangok fájdalmat, duzzanatot vagy lázat is okoznak, az gyomorfertőzést jelenthet, így érdemes felkeresnie orvosát.
2. Éjszakai zihálás
A váratlan zihálás vagy a légzés hirtelen leállása azt jelentheti, hogy alvási apnoéja van. Ennek az alvászavarnak több tünete is lehet, beleértve a légzés leállását majd újraindulását, a zihálást, a gyakori ébredést és a hangos horkolást. Azonban, ha fejfájásra ébred, napközben kimerültnek érzi magát és nehezebben tud koncentrálni, mindenképpen vizsgáltassa ki magát!
3. Ropogó ízületek
Számos embert idegesít az, ha meghallja, ahogy mások ropogtatják az ujjaikat vagy a nyakukat, de attól is borsódzik a hátuk, ha saját ízületeik adnak ki ropogó, pattogó hangokat. Így nehezen viselik, ha a térdük vagy a bokájuk akár sétálás közben kiroppan.
4. Sípoló orr
Ez a jelenség leginkább akkor fordul elő, ha az illetőnek el van dugulva az orra. Ilyenkor az orrjáratban sokkal szűkebb hely van a levegő áramlásának, így a levegővételkor és kifújásakor kiadott hang egy sípéra hasonlít.
5. Kattogó állcsont
James Van Ess, a Mayo Clinic száj- és állcsontsebészeti adjunktusa szerint az állcsontban bekövetkező kattanások és pattanások azt jelenthetik, hogy a felső és az alsó állkapocs porcai nem illeszkednek egymáshoz. Önmagában ekkor még nincs ok az aggodalomra, ám a tünetek súlyosbodásának megelőzése érdekében az érintetteknek kerülniük kell a rágógumit és a kemény, rágós ételeket. Azonban, ha hajlamosak éjszaka a fogukat csikorgatni, akkor fogvédő használata ajánlott.