gazdaság

Oroszország lehet az olajembargó legnagyobb nyertese

Tovább működhet ugyan 2023 végéig orosz kőolajjal a Mol százhalombattai és pozsonyi finomítója, de az átállás költségei több száz millió euróra rúgnak majd, ami az árstopot követően tovább növelheti a üzemanyagárat. A Klímapolitikai Intézet szerint Európa sokkal többet veszít az embargón, a nagy nyertes Oroszország lesz - írta a Magyar Nemzet

A jelek szerint az Európai Bizottság elfogadta a magyar szakmai érveket, így a Mol százhalombattai és pozsonyi finomítója tovább működhet orosz kőolajjal a 2023 végéig tartó átmeneti időszak végéig – kommentálta a Klímapolitikai Intézet az orosz olajembargó tervezetét. Hozzátették, hogy az átállás költségei várhatóan több száz millió euróra rúgnak majd, ami az üzemanyagárstopot követően tovább növelheti az üzemanyagok árát, a beruházásnak azonban annyi hosszú távú haszna biztosan lehet, hogy az orosz–ukrán háborút követően növeli majd a Mol nyersanyagbeszerzési mozgásterét és Közép-Kelet-Európa energiaszuverenitását.

Hangsúlyozták, hogy a bizottság adataival ellentétben Magyarország és Szlovákia valós kitettsége az orosz olajnak lényegesen nagyobb, mivel finomítóik eleve az orosz nyersanyagra optimalizálva épültek meg, szemben több európai állammal, ahol csupán a minőség és a kedvező ár miatt finomítanak orosz kőolajat. Az olajfinomítókban szükséges 2023 végéig tartó fejlesztés további több száz millió eurót fog felemészteni, ami megdrágítja az olajfinomítás költségét, következésképpen tovább növeli az üzemanyagok nagykereskedelmi árát. A kormány által bevezetett üzemanyagárstop egyelőre megvédi a lakosságot, azonban, ha az Oroszországgal szemben bevezetett szénhidrogén-kereskedelemre vonatkozó szankciók hosszútávon fennmaradnak, komoly áremelkedéssel kell számolni az energiaszektorban, és minden energiaintenzív ipari szereplőnél, nem kizárva az iparági leállások lehetőségét sem.

Fotó: Twitter / Reuters

Az intézet szerint már csak hetek kérdése, hogy Oroszország annyit keressen az Európába irányuló exporton, mint tavaly egy év alatt összesen. Az Európának nem szükséges kőolajra pedig máris bejelentkezett India. A földgázzal ellentétben a kőolaj könnyen szállítható, és Indián kívül is számos érdeklődő van az orosz termékre. A keresletet várhatóan tovább növeli, hogy az európai piacról hiányzó orosz olaj kínálati szűkösséghez vezet a többi olajtípus esetében, miután az OPEC amerikai nyomásra sem hajlandó emelni az olajkitermelést. Nem véletlenül óvta az EU-t Biden elnök ennek a lépésnek a megtételétől. A Klímapolitikai Intézet úgy látja, hogy az európai baloldali zöldlobbi véleményformáló szereplői az orosz–ukrán háborút használják fel céljaik elérésében, az ellentétes véleményen lévő szakértőket az orosz propaganda szószolójának bélyegezve. Céljuk pedig nem más, mint a fosszilis energiahordozók árát megemelése, hogy ezzel teremtsenek piacot a megújuló energiának. Az kőolajra kivetendő európai szankció viszont Oroszország számára nem igazán fájdalmas, az európai lakosságnak annál inkább az lesz.

2022. május 04. 12:57
A nyilvánosságra került videó egy kiképzőtáborban készült.
Magyar Péter és Ukrajna uniós tagsága is megosztja a Tisza Párt szimpatizánsait.
Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során e...
Callcentert üzemeltetett egy budapesti börtönből egy férfi, aki egy nyereményjátékot ajánlva hívogatta az embereket ...
Mikrogravitációs körülmények között az izmok és a csontok tömege csökken, emiatt a testmozgás az űrben legalább olya...
Egy szegedi nő éppen a vihart filmezte, amikor a kamerája előtt lerepült az egyetem egész teteje. A döbbenetes felvé...
family
Gördeszkabemutató és egy bohóc szórakoztatta a gyerekeket Karcagon. A városban az új gördeszkapálya és játszótér áta...
Továbbra sem tudnak jelölteket állítani Magyar Péterék, ez derült ki a Tisza Párt nagykanizsai kongresszusán. A párt...
Elítélték azt a férfit, aki Debrecenben áthajtott egy út szélén fekvő férfin majd segítségnyújtás nélkül tovább ment...