A közzétett levélben a hat ország kitért arra, hogy az Európai Unió egyik legerősebb eszköze a bővítés, amely hozzájárul a béke, a biztonság és a stabilitás megteremtéséhez. Meggyőződésünk, hogy Ukrajna csatlakozása az unióhoz nemcsak Ukrajna, hanem egész Európa biztonságáért kulcsfontosságú. Szerintük közös érdek, hogy ez a lehető leghamarabb megvalósuljon.
A levél írói elismerik az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek 2025. február 24-én tett nyilatkozatát, miszerint Ukrajna 2030-ra csatlakozhat az EU-hoz.
„Felkérjük a Bizottságot, hogy nyújtson be konkrét javaslatokat Ukrajna csatlakozási folyamatának határozott előmozdítására” – olvasható a levélben.
A levél ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a bővítési folyamatnak "kiszámíthatónak és saját érdemeken alapulónak" kell lennie, míg "az unió általános stratégiai érdekeivel ellentétes kétoldalú kérdéseket nem szabad a fejlődés megakadályozására használni, hanem jóhiszemű párbeszéd útján kell megoldani".
A csatlakozás romba döntené a gazdaságot
Ukrajna európai uniós tagsága romba döntené a magyar gazdaságot – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban. A kormányfő arról is beszélt, hogy szomszédos államként Ukrajna csatlakozásának következményei hazánkat érintenék a leginkább.
Szakemberek szerint a csatlakozás közegészségügyi problémát is okozna, illetve szervezett bűnözést is eredményezhetne Magyarországon.
A kormány ezekért is kéri, hogy a magyarok minél többen mondják el véleményüket az ügyben. A szavazólapokat hamarosan mindenki kézhez kapja.