Amint az őszödi beszéd, úgy Kollár Kinga botrányos felszólalásának élét is azzal próbálták enyhíteni, hogy az elhíresült részleteket csak kiragadták szövegkörnyezetükből – írja az Origó. A portál szerint mindkét beszéd esetében utólag új értelmet próbáltak adni az elhangzottaknak. Ugyanazzal a trükkel élve próbálták a megbotránkoztató tartalomról elterelni a figyelmet, mondván, nem is az a problematikus, hanem csak a forma. Viszonylag ismert, híres emberek próbálták tisztára mosni a beszédek „szennyesét” – írta meg a Magyar Nemzet.
Kontextusából kiragadták?
Elsőként a Magyar Rádió közölt részleteket az őszödi beszédből. A bejátszott néhány töredék a beszéd egész hosszához viszonyítva nyilvánvalóan elenyésző volt, ugyanakkor nem is lett volna elvárható a szöveg azonnali, teljes közlése. Egyfelől alapvető szerkesztési elv ugyanis, hogy a legmeghatározóbb, leginkább figyelemfelkeltő részeket emelik ki a szövegtest egészéből. Másfelől pedig az őszödi beszéd teljes hossza több mint 25 perc, ami bármiféle kommentár nélkül, önmagában kitöltött volna egy híradást.
Mindezek ellenére baloldali körökben terjedni kezdett az a narratíva, hogy a beszéd valójában nem is olyan megbotránkoztató, csak azért tűnhet annak, mert a kivágott és bejátszott részleteket kiszakították a szövegkörnyezetükből. Ez az érvelés azonban erősen kikezdhető. A leginkább elterjedt, emlékezetes részletek ugyanis sem tartalmukban, sem pedig hangulatukban nem térnek el a beszéd egészétől. Sőt éppen ellenkezőleg: pontosan összefoglalják az őszödi beszéd uralkodó állításait.
A baloldali média pedig az őszödi beszéddel bejáratott trükköt – miszerint a kivágott részletek lényegileg szemben állnak a beszéd egészével, mintegy meghamisítva azt – megpróbálta eljátszani Kollár Kinga esetében is.
„Lefordítottuk Kollár Kinga felszólalását, hogy ne csak a kormánymédia által kivágott rész alapján ítélhesd meg a tiszás kijelentéseit” – harsogta a 444.hu. Rögtön a címében azt sugallva, hogy a megismert részlethez képest Kollár szövegében valami olyan fontos és elhallgatott elem lappang, ami alapjaiban felforgatja az addigi értelmezést. Csakhogy a cikkből nem derül ki, hogy a teljes, kétperces videóban mi az az újdonság, ami képes lenne megváltoztatni – vagy akár csak árnyalni – a jobboldali sajtóban bemutatott egyperces részlet lényegi üzenetét.
Aztán befutott a Telex cikke is, amit szintén arra a gondolatra fűztek fel, hogy lényegében csak egyetlen, kiragadott mondat alapozta meg a Kollárra zúduló kritikát. Annak ellenére, hogy már a felütés is jókora csúsztatáson alapul, hiszen a kétperces beszéd fele jelent meg a jobbos sajtóban, nem pedig egyetlen mondat, a Telex – szemben a 444.hu-val – legalább kísérletet tett annak megmagyarázására, miért is nem annyira problematikus Kollár felszólalása. Például azt állítva, a részletet közlő médiumok sehol nem tettek említést a kontextusról, azaz arról, hogy a téma a jogállamisági mechanizmus volt. Ezzel szemben mutatjuk a felszólalást lehozó Magyar Nemzet első anyagát: