Az Európai Parlament csütörtökön állásfoglalást fogadott el, amelyben az orosz agresszióval és az orosz–észak-koreai katonai együttműködéssel szemben megerősíti az Ukrajnának nyújtott uniós támogatást. Az állásfoglalás azonban nem a mihamarabbi tűzszünetet, hanem a konfliktus eszkalációját célozza, ami tovább fokozza az Európára leselkedő háborús veszélyt. Emellett a lap birtokába került dokumentumban szereplő javaslatok egy része a korábbiaknál is súlyosabb gazdasági nehézségek elé állítaná a tagállamokat.
A dokumentum legjelentősebb pontjai közé tartozik a
- 13. pont, amely szorgalmazza, hogy az uniós tagállamok még több fegyvert küldjenek Ukrajnának, illetve állást foglal amellett, hogy minden uniós tagállamnak évente legalább a GDP-je 0,25 százalékának megfelelő katonai támogatást kellene nyújtania Ukrajnának. (Az Index számításai szerint ez nagyságrendileg 200 milliárd forintos kötelezettség lenne Magyarországnak – a szerk.)
- 14. pont, amely szerint a szankciókat kiterjesztenék a gázra és az atomenergiára is, amely súlyosan érintené Magyarország energiabiztonságát. „Szorgalmazza az orosz fosszilis tüzelőanyagok és cseppfolyósított földgáz EU-ba történő behozatalára vonatkozó teljes embargó bevezetését (…) meg kell szüntetni az Oroszországgal az atomenergia-ágazatban folytatott együttműködést.” Erre vonatkozó rész található a 16. pontban is, amely „felhívja az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy aktívan járuljanak hozzá a szankciók egységességének fenntartásához, és mielőbb fogadják el a 15. szankciócsomagot”.
- 16. pont, eszerint felszólítja a tagállamokat, hogy gyakoroljanak nyomást Magyarországra, hogy az ne blokkolja az Európai Békekeretet, és az újonnan létrehozott, Ukrajnát támogató alapot. „Sürgeti a tagállamokat, hogy aktívan gyakoroljanak nyomást a magyar kormányra, hogy vessen véget az Európai Békekeret felelőtlen blokkolásának.”
- 19. pont, amely „üdvözli Joe Biden amerikai elnök azon döntését, hogy engedélyezi Ukrajna számára, hogy Oroszország területén található katonai célpontokat fejlett rakétarendszerekkel támadjon”.
- 22. pont, amelyben „felhívja a bizottságot, hogy javasoljon további intézkedéseket az ukrán gazdaság további pénzügyi támogatás nyújtásával”, illetve „üdvözli a tanáccsal kötött megállapodást az Ukrajnának nyújtandó 35 milliárd euró összegig terjedő makroszintű pénzügyi támogatásról”. A 23. pontban szintén Ukrajna támogatását helyezik kilátásba, ugyanis abban „felhívja a bizottságot, hogy az Ukrajna-eszköz tapasztalataira építve javasoljon 2027 utáni, hosszú távú pénzügyi támogatást Ukrajna újjáépítéséhez”.