2025. november 07. péntek, Rezső
7°C Budapest

Mindenről Soros tehet, börtönben látná őt az amerikai és a nemzetközi jobboldal

Az ellene indított támadások most már büntetőjogi szintre emelkedtek. Legújabban a Kirk-gyilkossághoz is hozzákötötték Soros nevét.
Tenyek.hu
2025. szeptember 29., hétfő 13:22
Vágólapra másolva!

George Soros évek óta az amerikai jobboldal és a világ jobboldali vezetőinek a mumusa. Az USA igazságügyi minisztere büntető nyomozati vizsgálatot rendelt el több szövetségi állam ügyészének Soros (George) György alapítványa ellen, hogy kiderítsék, valóban nyújtottak-e anyagi támogatást terrorista csoportoknak. Egy jobboldali agytröszt szerinte ugyanis az OSF (Nyílt Társadalom Alapítvány) 80 millió dollárral segített szélsőséges baloldali szervezeteket – írta az eurnews.com.

Az eltelt évtizedekben Soros a progresszív ügyek széles hálózatával és az erős kormányokkal szembeni ellenállásával összeesküvés-elméletek célpontjává vált világszerte, míg mások az erényeit hangoztatták. Előbbi körbe illeszkedik szülőhazája, Magyarország is, ahol az úgynevezett „Stop Soros” törvény 2018-ban illegálissá tette az illegális bevándorlók támogatását.

A demokraták jelentős adományozójaként Soros többször is kivívta Donald Trump haragját, aki bizonyítékok nélkül vádolta őt azzal, hogy minden ellene irányuló akciót finanszírozott a 2020-as nyári Black Lives Matters tüntetésektől kezdve a Trump elleni 2023-as New York-i vádemelésig.

A Sorost érintő vádak és támadások eddig inkább a nem hivatalos véleményekben jelentek meg. Több ismert jobboldali műsor és kommentátor (például Tucker Carlson) rendszeresen vádolta Sorost azzal, hogy „átalakítja” Nyugatot, támogatja a baloldali aktivizmust, és titkos befolyást gyakorol az igazságszolgáltatásra. Ezek a narratívák gyakran összefonódnak azzal az állítással, hogy Soros „finanszírozza” zavargásokat vagy Antifa-szerű csoportokat (szélsőbaloldali erőszakos szervezeteket).

A FactCheck.org szerint például Matt Gaetz szélsőjobboldali képviselő közzétett egy videót, amely állítólag közép-amerikai emigránsokat ábrázolt, és a videót több tízezer alkalommal osztották meg a Facebookon és a Twitteren. 

A QANON-jellegű csoportok és a szélsőjobboldali felületek gyakran antiszemita jellegű összeesküvés-vádakat tettek közzé, amelyek a „zsidó pénzember” típusú összeesküvés-sémákat hangoztatják.

– írta Trump saját közösségi oldalán, a Truth Socialon. Az említett törvényt a szervezett bűnözés támogatói ellen hozták 1970-ben, a börtönbüntetés mellett lehetővé téve vagyonok elkobzását is.

JD Vance alelnök elérzékenyült és dühös volt, amikor egy Fehér Házi podcastban bosszút ígért mindenki ellen, aki ünnepli a meggyilkolt influenszer, Charlie Kirk halálát. Vance a The Nation című hagyományosan baloldali magazinra támadt rá, amelyet 1865-ben abolicionisták (a rabszolgafelszabadítás hívei) alapítottak.

Az alelnök szerint a kormányzat megvizsgálhatná a The Nationt támogató szervezetek adómentes státuszát, beleértve Soros Nyílt alapítványait és a Ford Alapítványt, amelyek szerinte „felgyújtják az amerikai család által 250 év alatt épített házat”.

Nyitókép: MTI/Kovács Attila

+Ez is érdekelheti

+Címoldalról ajánljuk